Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

robotik cihazlarla tedaviye başlıyor…

 

Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Figen Tuncay: “Rehabilitasyon  uygulamalarında jeotermal su ile yüksek teknolojik cihazları birleştirip toplum sağlığını geliştirmek”

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanemize bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz, 1 Mayıs itibariyle Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM) projesi kapsamında alınan robotik cihazlarla tedaviye başlıyor.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 5 ayda 3,3 milyar doları aştı Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 5 ayda 3,3 milyar doları aştı

Hastane Başhekimiz Prof. Dr. Ali Güneş JEOKAREM Projesi kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından alınarak Sağlık Bakanlığı’nn’a devredilen cihazların bölge halkına 1 Mayıs itibariyle hizmet vereceğinin müjdesini verdi. 

Açıldığı günden beridir ilimiz ve bölgemize hizmet veren Fizik Tedavi Hastanemizin bu cihazlarla daha üst düzey sağlık hizmetini sunacağını ve  Fizik tedavi ve rehabilitasyonda ilimizi tercih edilebilir  bir merkez haline getireceğini belirtti. 

Konu hakkında Pilot Üniversite Sağlık Koordinatörü ve JEOKAREM Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Figen TUNCAY ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması konusunda pilot üniversite seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Pilot Üniversitesi Sağlık Koordinatörlüğü çerçevesinde Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM)  kurulmuştur.“ dedi.

“AMAÇ: REHABİLİTASYON  UYGULAMALARINDA JEOTERMAL SU İLE YÜKSEK TEKNOLOJİK CİHAZLARI BİRLEŞTİRİP TOPLUM SAĞLIĞINI GELİŞTİRMEK”

Projenin amacından bahseden Prof. Dr. Tuncay, “Projenin en büyük amacı, ildeki jeotermal kaynak tedavisini yüksek teknolojik donanıma sahip Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uygulamaları ile birleştirerek, nitelikli rehabilitasyon hizmeti vermek, toplum sağlığını geliştirmektir. 5 yıl önce başlanan ve tamamlanan projede, merkezimize kazandırılan, yüksek teknolojik cihazlarla  “Robot kontrollü bilgisayar destekli yürüme cihazı” , “Vücut ağırlık destekli koşu bandına entegreyürüme cihazı”, ‘’Üst ekstremite (kol) robotik rehabilitasyon cihazı’’, ‘’Sanal Gerçeklik’’, ‘’Denge’’ ve‘’İzokinetik test ve egzersiz  cihazı’’ ; inme, omurilik yaralanması, travmatik beyin hasarı olan hastalar ile multiple skleroz, parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar veya ortopedik hastalıklardan dolayı fonksiyonlarını ve yürüme yeteneğini kaybeden hastalarımıza yeteneklerin tekrar kazandırılması veya geliştirilmesi amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu proje sayesinde bölgede sağlık turizmi ve tedavi merkezi olma yolunda müthiş bir çalışma olduğunu belirten Başhekim Güneş, başta Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve ekibine teşekkür etti. (HABER MERKEZİ)