FTR Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Tuncay: “JEOKAREM projesi hastanemize kazandırılan yeni cihazlarımızla yeni ünitemizde hastalarımıza hizmet vermeye başladık”

 

Fizik Tedavi Merkezi’nde yeni bir ünite daha faaliyete geçti

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Fizik Tedavi Merkezimizde Kardiyopulmoner Egzersiz Cihazları ve Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesifaaliyete geçti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Tuncay, JEOKAREM projesi hastaneye kazandırılan yeni cihazlarla kurdukları yeni ünitelerinde hastalara en iyi hizmetleri vermeye başladıklarını açıkladı.

Kırşehir Lisesi’nin 43 yıl önceki  mezunları bir araya geldi Kırşehir Lisesi’nin 43 yıl önceki mezunları bir araya geldi

Fizik Tedavi Merkezi’nde kurdukları yeni ünite ile ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Figen Tuncay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Kalp damar (aterosklerotik kalp damar hastalıkları ve kalp yetmezliği v.b.) ve akciğer hastalıkları (KOAH, astım v.b.) tüm dünyada en sık ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle ileri yaş grubunda bu grup hastalıkların sıklığı artmaktadır. İlerleyen hastalık hastanın yaşam kalitesini ve fiziksel aktiviteyi azaltmakta ve ciddi sağlık maliyetlere neden olmaktadır. Üniversitelerin ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Kapsamında Pilot Üniversite seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Projelerinden olan JEOKAREM projesi ile FTR hastanemize kazandırdığımız Kardiyopulmoner Egzersiz cihazlarımız ve Kardiyopulmoner Rehabilitasyon ünitemizle, bu hastalık gruplarındaki hastalarımıza hizmet vermeye başladık. Özellikle günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaşayan, nefes darlığı gibi solunum semptomları olan, çabuk yorulan, motivasyonu yeterli ve kas iskelet sistemi yeterli her hasta, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon açısından değerlendirilerek alanında uzmanlaşmış hekim ve fizyoterapistler eşliğinde uygun rehabilitasyon programına alınmaktadır. Hastalara verilen eğitim ve aerobik egzersiz programları ile değiştirilebilir risk faktörleri (Sigara, kilo fazlalığı, fiziksel aktivite azlığı, kolesterol yüksekliği, kan basıncı artışı, diyabet v.b.) iyileştirilmekte ve hastalarda sağ kalımda artış sağlanmaktadır. Sağlık çalışanlarının ve toplumumuzun bilgilendirilmesi, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması için Sağlık Bakanlığı 10-16 Mart 2024 tarihlerini ‘Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’ ilan etmiştir. Bu haftada daha fazla hastamıza ve sağlık çalışanlarına ulaşabilmek ve ünitemizde hastalarımıza hizmet verebilmeyi amaçlıyoruz.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)