Kırşehir'de muhtarlık seçimini kaybedince kendisine oy vermeyen akrabalarına sitem dolu şiir yazarak sosyal medyada gündem olan çoban Aydın Battal'ın (55), sattığı 7 koyununun parasını alamadığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada yakalanan 2 şüphelinin ifadesi ortaya çıktı. Şüpheliler mahkemede yaptıkları savunmada kendilerini hayır kurumundan geldiklerini söylemediklerini, M.B.'nin düğün için, E.C.'nin ise vefat eden annesi için koyun ve kuzuları aldıklarını beyan ettiler.

Akpınar ilçesi Aşağıhomurlu köyünde çoban Aydın Battal, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 300 haneli köyünden muhtar adayı oldu. 4 muhtar adayının yarıştığı seçimlerde Battal, 29 oyla son sırada yer aldı. Battal, kendisine akrabalarının da oy vermediğini belirterek sitemli bir şiir yazıp, seslendirdi. Battal'ın şiiri seslendirdiği video, sosyal medyada gündem oldu. Şiir günlerce konuşulurken, Aydın Battal bir televizyon dizisinde rol aldı. Dizi çekimleri sürerken, 23 Mayıs'ta Battal'ı arayan kimliği belirsiz kişiler bir hayır kurumu için adaklık koyun ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üzerine köye gelen 2 kişiye, Battal 7 koyun verdi. Parasını alamayınca dolandırıldığını anlayan Aydın Battal'ın şikayetiyle şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı. E.C. ve M.B. olduğu tespit edilen 2 şüpheli, Akpınar Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyonla yakalanıp, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen şüpheliler, tutuklandı.

Çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan ve yaptıkları savunmayla suçsuz olduklarını belirten şüpheliler, amaçlarının koyun ve kuzuların düğün ve 21 yıl önce vefat eden annesinin hayrına kestirmek olduğunu söylediler.

“Karanlık geceyi aydınlık bir  sabahla buluşturan milletimizin  zaferinin adıdır 15 Temmuz” “Karanlık geceyi aydınlık bir sabahla buluşturan milletimizin zaferinin adıdır 15 Temmuz”

"DÜĞÜNDE KULLANMAK ÜZERE KOYUNLARI ALDIM"

Şüpheli M.B. ifadesinde; "Ben düğün organizasyonu işi ile uğraşıyorum. Düğünlerde yemek için ete ihtiyacımız oluyor. Olay tarihinden önce bir arkadaşımızın düğünü için ete ihtiyacımız oldu. Müştekiyi sosyal medyadan takip ediyordum ve hayvancılık ile uğraştığını biliyordum. Kendisini koyun almak için aradığımda şuan dizi çekiminde olduğunu ve eşinin bizlere yardımcı olabileceğini söyledi. Yanımda Emre Canbaz ile birlikte koyunları Aydın Battal'dan almak üzere bir arkadaşın aracıyla köye koyunları almaya gittik. Köyde bizi Battal'ın eşi Döne hanım karşıladı ve telefonda anlaştığımız 4 koyunu bize verdi. Koyunları araca yükledik ve telefonda zaten 12 Bin TL'ye fiyat olarak anlaştığımız için tekrar pazarlık yapmadık ve herhangi bir ödeme yapmadan oradan ayrıldık. Kırşehir'e geldiğimizde Emre kendisine de 6 tane kuzunun lazım olduğunu söyledi. Bende bu konuda Aydın Battal ile görüşebileceğini söyledim. Aydın'ın numarayı Emre'ye verdim ve telefonda görüştüler. Ben o sırada şehre getirdiğim koyunları bir arkadaşın oraya kesilmesi üzere bıraktım. Emre'nin işinin olduğunu söylemesi ve benden rica etmesi üzerine kuzuları almak için tekrar Aydın Battal'ın köyüne doğru yola çıktım. 7 tane kuzuyu araca yükledim ve herhangi bir ödeme yapmadan köyden ayrıldım. Kuzuları Kırşehir'e gelince Emre'ye teslim ettim. Aydın Battal ile aramızda senet imzaladık ve ben kendisine resmi bir kurumdan geldiğimi de söylemedim, kendisine herhangi bir iş teklifinde dahi bulunmadım. Benim dolandırıcılık gibi bir kastım yoktur. Senedin günü dahi gelmeden böylesi bir suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

"ANNEMİN VEFATINDAN DOLAYI HAYIR YAPMAK İÇİN KUZULARI ALDIM"

Şüpheli E.C. ise ifadesinde; "Mustafa'ya 2003 yılında vefat eden annemin hayrına kurban kesmek istediğimi, bunun içinde Aydın Battal ile görüştüğümü, 6 tane kuzu için 45 Bin TL'ye anlaştığımızı hatta hayır olduğunu duyunca 1 tanesini de kendisi hediye ettiğini söyledim. O gün de acil ödemem gereken su borcumu ödemem için Mustafa'dan rica ettim. Aydın Battal'ın oradan 7 kuzuyu aldı ve geldi. Para işini de Haziran 15'inde yapacağımızı söylediğimizde artık avukatımla görüşeceksiniz dedi. Ben kuzuları getirdim ve Ortaköy'de bir kesimhanede keserek fakir ve fukaraya dağıtımını gerçekleştirdim. Aydın Battal ile birlikte bir kafede buluşarak Haziran 15'ine gün vererek bir senet düzenledik. Kendimizi resmi bir kurumdan geldi olarak göstermedik. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Benim dolandırıcılık gibi bir kastım yoktur" diye konuştu.

Muhabir: Fahrettin Toker