“EL TİTREMESİ PARKİNSON  HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR”    “EL TİTREMESİ PARKİNSON HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR”  

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde getirilen ve boyun bölgesinde omuriliğe baskı yapan omurga kırığı bulunan depremzede, yapılan başarılı operasyonla felç olma riskinden kurtularak sağlığına kavuştu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Omurga Cerrahisi Bölümü Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kırçıl yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Kırçıl, “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve çevre illerde gerçekleşen büyük deprem felaketi sonrası ileri tetkik ve tedavi için deprem bölgesinden Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edilen hastalardan F.M. (36) boyun omurgasında bulunan ve omuriliğe baskı yapması sebebiyle felç riski oluşturan omurga kırığı için bize getirildi. Hastaya aynı seansta iki farklı ameliyat yapılarak kırılmış olan boyun omurgası hem ön hem arka taraftan sabitlenip omurilik üzerindeki baskı mikrocerrahi yöntemle giderildi. Ameliyatın ertesi gününde ayağa kaldırılarak sorunsuz bir şekilde yürüyen depremzede hastanın sonraki seansta kollarındaki doku kayıpları da hastanın kendi bacağından yapılan cilt naklini yaptık. Bütün işlemleri biten ve tedavi edilen hastamız sağlıklı bir şekilde taburcu oldu” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kırçıl, omurga kırıklarının ciddiye alınması gereken sağlık sorunları olduğu ve yeri geldiğinde acil cerrahi müdahale gerektirebildiği yönünde bilgilendirmede bulundu.

Ayrıca omurga kırıklarında kapalı ameliyatların da hastanemiz ortopedi kliniğinde uygulanmakta diyen Kırçıl, “Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde omurga kırıklarının yanında skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk), spondilolistezis (bel kaymaları), spinal stenoz (omurga kanal darlığı), bel ve boyun fıtıkları gibi sık görülen rahatsızlıkların cerrahi tedavileri ile bel fıtığı, omurga kanal darlığı gibi rahatsızlıkların ameliyat dışı epidural enjeksiyon tedavileri uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ali Güneş ise yapılan ameliyattan dolayı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kırçıl ve Ortapedi Bölümüne teşekkür etti. (HABER MERKEZİ)