Milli Sporcu Taekwondo Eski Milli Takımlar ve Kırşehir Bölgesi Antrenörü Sinan Demir:

 

“EVLATLARINIZI SPOR

KURSLARINA YAZDIRIN”

Milli sporcu ve Taekwondo eski Milli Takımlar ve Kırşehir Bölgesi Antrenörü Sinan Demir yaz spor okullarının faydaları hakkında gazetemize bir açıklama yaparak, anne ve babaları okulların tatile gireceği yaz aylarında spora yönlendirmeleri çağrısında bulundu.

Sporun gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacağını, sağlıklı bir yapıya bürünerek daha başarılı olmalarına vesile olacağını belirten Sinan Demir yaptığı açıklamada, “Yaz okulları, çocukların eğitim-öğretim dönemine ara verdikleri bir süreç olduğundan; hem çocukların yeni eğitim yılına hazırlanmaları ve motive olmaları açısından hem de normal eğitim döneminde fırsat bulamadıkları aktiviteleri gerçekleştirmeleri açısından oldukça önemlidir. Herhangi bir spor dalında kendini geliştirmek isteyen çocuklar, sanatsal eğitim almak isteyen öğrenciler ya da dil öğrenmek isteyenler, yaz kampları ve yaz okulları programlarından yararlanabildiği gibi, yaz okullarının çocuklara sosyal açıdan da birçok katkısı vardır” açıklamasında bulundu.

ÇOCUKLAR NEDEN YAZ OKULLARINA GÖNDERİLMELİ

Yaz okulları genellikle 7-17 yaş aralığındaki çocuklara hitap ettiğini söyleyen deneyimli antrenör Sinan Demir, “Spor okulları için 5-13 yaş aralığındaki çocuklar hedeflendiği gibi, yurt dışı kamplarında 13 yaşından büyük çocuklara yönelik programlar daha fazladır. Çocukların erken yaşta dil öğrenmesi ya da sanat ve spor alanında kendilerini geliştirmeleri ve sosyal becerilerini artırmaları açısından önemli faydalar sağlayan yaz okulları kapsamında, çocuklar yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirirken, eğitim de almaktadır.” dedi.

Eğitim dönemine ara vererek, yaz okulu ya da kamplara katılan çocukların bakış açıları gelişeceği gibi, yeni eğitim dönemine de daha motive bir şekilde başladığını söyleyen Sinan Demir, şunları söyledi:

“Bu nedenle, çocukların yaz aylarında sportif, sanatsal ya da dil eğitimi veren kurs ya da kamplara gönderilmesi önemlidir. Yaz okulları, çocukların genellikle hafta içi belirli saat aralıklarında ders aldıkları programlardır. Bu programlara çocuklar yarım gün ya da tam gün dahil olabildikleri gibi, istedikleri branşlarda eğitim alabilmektedir. Yaz okulları, çocukların yeni ortamlar keşfetmesine, yeni insanlarla tanışmasına ve böylece bakış açılarının gelişmesine ortam hazırlar. Basketbol, tenis, voleybol, masa tenisi, yüzme gibi birçok spor dalının eğitimini alabilen çocuklar, yaz okulları kapsamında ilgilendikleri spor dalında kendini geliştirme fırsatı bulur. Çocukların yabancı dil okuma, yazma ve konuşma becerilerinin gelişmesi açısından önemli etkilere sahip olan yaz okulları, çocukların yeni dil öğrenmelerini ya da yabancı dillerini geliştirmelerini sağlar.

“Akranları ile birlikte vakit geçiren çocukların sosyal becerileri artıkları gibi, kendilerine olan güvenleri de artar. Kamplar ile yaz okullarının en önemli farkı, çocukların yaz okullarında ders aldıktan sonra evlerine dönmeleridir. Kamp programları ise dönemsel şekilde planlandığı gibi, çocukların kamp yapılan alanda konaklamasını sağlar. Yaz kampları, çocukların yoğun olarak yabancı dil eğitimi ya da spor eğitimi almaları için uygun bir ortam oluşturur. Kampta birlikte hareket etme esas olduğundan, çocukların disiplin duygusu gelişir ve takım çalışmasına yatkın hale gelmeleri sağlanır.

Kırşehir, Serik maçı Vartemel’in! Kırşehir, Serik maçı Vartemel’in!

“Kampların çocuklara sağladığı en önemli katkılardan biri de, empati kurma becerilerinin gelişmesini sağlamaktır. Tek başına başının çaresine bakması gerektiğini bilen çocuğun hem özgüven duygusu hem de becerileri kamplar sayesinde daha hızlı gelişir. Yurt dışı yaz kampları, çocukların hem farklı kültürlerle tanışmasını sağlar hem de yabancı dili öğrenmelerini önemli oranda kolaylaştırır. Bu nedenle yabancı dil öğrenmek isteyen çocuklar için yurt dışı kampları daha uygundur.

“Yurt dışı kampları, çocukların farklı kültürler ve şehirler görmesini sağlayarak, çocuğun bakış açısını geliştirir. Yabancı dil öğrenme konusunda önemli faydalar sağlayarak, çocuğun eğitim hayatına katkıda bulunur. Çok kültürlü okullarda yapılan yurt dışı kampları sayesinde, çocukların empati yetenekleri geliştiği gibi, ön yargıları da azalır. Yabancı dil öğrenmenin yanı sıra, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de yer aldığı yurt dışı kampları kapsamında, çocukların farklı ülkeler görmesi de özgüvenlerini ve bakış açılarını artırır. Çocukların yaz aylarını verimli bir şekilde değerlendirebilmesi için yaz okulu, yaz kampları ya da yurt dışı kampları gibi programlara dahil olması gereklidir. Özel olarak hizmet veren yaz okulları ve kamplar, belediyeler ya da çeşitli kuruluşlar tarafından ücretsiz olarak da gerçekleştirilmektedir. Ücretsiz yaz okulları ve yaz kampları için her yıl on binlerce çocuk başvuru yaptığı gibi, binlerce çocuk da bu hizmetlerden yararlanmaktadır” dedi.

(Haber: Salih HANÇER)