Kırşehir'de engelli raporu bulunan ve bakıma muhtaç olan hastalara bakmak için devlet desteğinden faydalananların gözü kulağı maaşlarındaki yapılması planlanan artış oranında...

Kırşehir'de evde bakım maaşı alan vatandaşlar Temmuz ayında yapılacak olan memur maaşı artışıyla birlikte kendilerine de maaş artışının yapılmasını beklerken kulislerden gelen bilgiye göre evde bakım maaşlarına yüzde 20 oranında artış yapılması planlanıyor. Buna göre Kırşehir'de evde bakım maaşı alan vatandaşlar yeni artışla birlikte ne kadar alacakları merak konusu oldu.

Memur maaşlarına gelecek zamla birlikte bu ücretlere de memur maaş zammı oranında artış yapılacak. Evde bakım maaşı zam oranı henüz belli olmadı. Evde bakım aylığına yaklaşık olarak yüzde 20 oranında zam gelmesi bekleniyor.

EVDE BAKIM YARDIMI ŞARTLARI NELER?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler.

Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.

Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar(Bugünkü asgari ücrete göre 467 TL)

EVDE BAKIM MAAŞI ÜCRETİ NE KADAR?

Engelli Evde Bakım Ücreti 01.01.2013-30.06.2013 tarihleri arasında 699,61 TL,

01.07.2013-31.12.2013 tarihleri arasında 730,28 TL olarak belirlenmiştir. 

Emekliye verilecek zam bu hafta belli olacak Emekliye verilecek zam bu hafta belli olacak

 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER