ETİN YANINA VARILMIYOR!

 

Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü: “Et fiyatlarındaki

artış kasap esnafımızdan değil, maliyetlerden kaynaklanıyor” 

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi Kırşehir’de et fiyatları ciddi oranda artmaya başladı. Kırmızı etin kilosu 250 liraya yaklaştı.

“Kırşehir tarım ve hayvancılık kenti ama eti pahalı yiyor” diyen halkın tepkilerini değerlendiren Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, tam tersine Kırşehir’in çevre illere göre eti en ucuz yiyen il olduğunu, ama et fiyatlarını arttıran pek çok nedenlerin bulunduğuna dikkat çekti.

Başkan Ünlü, “Etin maliyetlerini arttıran pek çok nedenler var. Ama sanki fiyatları bizim kasap esnafımız arttırıyormuş gibi bir intiba var. Bu son derece yanlış. İşçilik maliyetleri, yem, saman, yonca fiyatlarındaki artışlar durmuyor ve sürekli artıyor. Diğer önemli maliyet ise yeni doğmuş ithal bir yavru dananın fiyatı 15 bin liradan yüzde 100 artışla 30 bin liraya çıkmış durumda. Düşünün küçük bir yavru danayı besleyip büyütüp kesime hazır hale getirmek için vereceğiniz emeği ve masrafı gözünüzün önünü getirin ve etin fiyatının neden yükseldiğini anlayın. Tabi bütün bunlar etin maliyetlerini ve fiyatlarını arttırıyor. İşte bugün Kargas etin kilosu 190 lira civarında. Böyle olunca etin fiyatının 220 ile 240 lira arasında olması da oldukça normaldir. Hemşehrilerimizin şunu özellikle bilmelerini istiyoruz, yaklaşan Ramazan ayı öncesi etin fiyatının artmasının nedeni kasaplar değil, maliyetlerdir” dedi.

Hükümetin hayvancılık girdilerinin önüne geçen, üreticilerin sorunlarını çözen, onlara sahip çıkan politikaları hayata geçirmesi gerektiğini de belirten Başkan Hasan Ünlü, “Hükümetimiz etteki fiyat artışını dışarıdan kargas et getirerek çözemez. Önce maliyetler aşağıya çekilmeli ki fiyatlar düşsün. Yoksa bu durum devam ettiği sürece fiyatlar artmaya devam eder. Ama şunu da özellikle belirteyim ki et fiyatlarındaki artışın cezasını hep kasap esnafımız çekiyor. Çünkü halkın alım gücü her geçen gün düştüğü için kasap esnafımız istediği oranda satış yapamıyor. Böyle devam ederse pek çok kasap esnafımız işyerinin kapısına kilit vuracak” ifadelerini kullandı. (HABER: BEYHAN BALLI)