DURAN SEÇEN, KIRŞEHİR’E VEDA ETTİ DURAN SEÇEN, KIRŞEHİR’E VEDA ETTİ

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Uluslararası Bisiklet Birliği'nce (UCI) sınıflandırılan 24-27 Ağustos'ta Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir'de düzenlenecek ve 4 gün sürecek Etaplı Dağ Bisiklet Yarışı (Anatolia MTB Stage Races)’nın lansmanı Kırşehir’de gerçekleşti.

Dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçilerinin katılacağı yarışa 200 bisikletçi katılım sağlayarak 120 kilometre mesafe pedal çevirecek.

3 gün sürecek olan Etaplı Dağ Bisiklet Yarışı’nın lansmanı Kırşehir’de gerçekleşti. Gerçekleşen programa Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Ak Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, İl Jandarma Komutanı J. Albay Sadık Gülecen, Gençlik Spor Müdürü Numan Nafiz Şahin ve vatandaşlar katıldı.

Amatör ve profesyonel dağ bisikletçilerinin katılacağı yarışın Türkiye'de etaplı olarak ilk kez düzenleneceğini söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Dağ bisikletinin kıymetini bilirim. Etaplı dağ bisikleti yarışının önemi çok büyük. Gelecek yıl olimpiyatlara katılacağız. Olimpiyatlar, normal yarışın çok daha üstünde fazla puan veren bir yarış. Gelecek yıl yarışın kalifikasyonla çok önemi var. Buradan alacağımız puanlarla ya da diğer ülkelerin alacağı puanlarla olimpiyat kotası belirlenecek. Şuan için çok kıymetli ama gelecek yıl puan açısından kıymetli olmayabilir. Ama organizasyonlar en önemli değeri zamanla ortaya çıkıyor. Türkiye’de dağ bisikletinin tarihine baktığımız zaman 1997 yılında Alanya’da başladı. Dağ bisikleti çok önemli. Çünkü sokakta yol bisikletinde zaman zaman sıkıntılar oluyor, kazalar gibi. Bizler bu kazaların yaşanmaması için de ayrı önlemler alıyoruz. Dağ bisikletinde herkesin her yerde kullanabileceği ve dünyada da bisiklet turizmiyle ilgili en önemli branşlardan bir tanesi de dağ bisikletidir. Biz bu şehirde spor turizminin gelişmesi adına sporun tabana yayılması adına çok önemli bir organizasyon olduğu için önemsiyoruz. Bisiklet Federasyonu ve Spor Bakanlığı olarak elimizden ne geliyorsa bu şehre katkı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

Kültürel faaliyetlerle Kırşehir’in tanıtımını yaptıklarını söyleyen Vali H. Mete Buhara, “Anadolu’nun en kadim şehirlerinden birisi olan Kırşehir, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, fikirleri ile çağlara ışık tutan alp erenleri, gönül telimizi titreten halk ozanları ve zengin folkloru ile geçmişten günümüze her anlamda önemli bir merkez olma özelliğini sürdürmektedir.

Tarihi süreç içerisinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, Fikirleri ve eserleri ile Anadolu’nun bir Türk yurdu olmasına katkıda bulunan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli, Türk Dili’nin öncülerinden Aşıkpaşa, gönüllere sevgi tohumları eken Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre, kurduğu medresede dünyanın ilk astronomi çalışmalarını başlatan Cacabey ve Osmanlı Devleti’nin manevi kurucularından Şeyh Edebali gibi pek çok önemli şahsiyetler yetişmiştir.

Ayrıca Kırşehir, sesi, sazı ve sözleriyle gönüllerde taht kuran ve ilimizin müzik alanında bir marka haline gelmesini sağlayan  Muharrem Ertaş,  Neşet Ertaş, Aşık Said, Ali Çekiç, Şemsi Yastıman gibi ozanlarımızın da memleketidir.

Günümüzde de başta eğitim, tarım, jeotermal, sanayi, ticaret ve turizm alanında olmak üzere ilimizi tarihi ve kültürel dokusuyla bütünleşmiş modern bir şehir haline getirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yine bu kapsamda  her türlü sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle şehrimizi tanıtmaya gayret ediyoruz.

Son yıllarda ilimizin spor altyapısının güçlenmesine yönelik olarak Kırşehir çeşitli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bu organizasyonlardan birisi de Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 24-27 Ağustos tarihleri arasında ilimizi de kapsayanken üç ilde gerçekleştireceği Anadolu Dağ Bisikleti Turu yarışıdır.

Coğrafi ve iklimsel koşulları itibariyle ilimiz hem amatör hem de profesyonel anlamda bisiklet kullanımına uygun bir şehirdir. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımıza bisiklet sevgisini aşılamak, daha sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımını teşvik etmek, ilimizin doğal güzellikleri adına bir farkındalık oluşturmak, şehrimizi her bakımdan ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak için bu yarışları önemli bir fırsat olarak görüyoruz. İnanıyoruz ki bu tür çalışmalar, Kırşehir’i ilerleyen yıllarda bisiklet kullanımında ve bu kapsamdaki etkinliklerde çok daha farklı bir noktaya getirecektir.

Bisiklet yarışları, sporun ruhunu ve dayanaklığını temsil etmesinin yanı sıra dostluğu, rekabeti ve paylaşımı ön plana çıkaran önemli bir spor dalıdır. Bu yarışlar katılımcıların sınırlarını zorlayarak yarışmacıların kendi potansiyellerini keşfetmelerine imkân tanımaktadır. Kırşehirliler olarak bu heyecan verici etkinliği izlerken sporcularımızın emek ve gayretlerinin meyvelerini topladığı eşsiz anlardan birisine daha tanıklık etmekten büyük mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum.

İlimizin tanıtımına ve bilinirliğine büyük katkı sağlayacağına inandığım bu organizasyonun Kırşehir’de gerçekleşmesinde emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yarışmanın kazasız ve keyif içinde geçmesi dileklerimle birlikte tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)