Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü: “Et fiyatlarındaki artış ithalatla düşürülemez. Önce maliyetler aşağıya çekilmeli”

 ET FİYATLARI UÇUYOR, HALK

KIRMIZI ETİN TADINI UNUTTU!

Son aylarda bütün ürünlere gelen yüksek orandaki zamların ardından et fiyatları da yüzde 50 oranında arttı ve kırmızı etin kilosu 200 lirayı buldu. 

Kırmızı et fiyatlardaki yükseliş sonrası Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) bu ay içinde karkas et ithalatına başlama kararı alırken. Bu duruma Kırşehir’deki et üreticileri büyük tepki gösterdi.

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et fiyatlarının artışından kasapların sorumlu tutulmasına tepki göstererek, “Neymiş efendim kırmız ette yeni yılda gelen zamlarla en düşük etin kilogram fiyatı 200 liranın üstüne çıkmış. Peki bunun nedenlerini araştıran, soruşturan var mı? Yem ve saman fiyatlarını bilen var mı? Bunun nedenlerini bilmeden zamları kasaplara bağlamak vicdansızlıktır. Malum Türkiye’de bu ayın bir haftada kargas ete üç kez zam geldi. Etin kilosu 200 liraya kadar çıktı. Bunun pek çok nedeni var. Maalesef son yıllarda hükümet hayvancılık girdilerinin önüne geçen, üreticilerin sorunlarını çözen, onlara sahip çıkan politikaları hayata geçirmedi. Fiyatlar ne zaman artarsa ithalatta çözüm aradı. Bu durum oda fiyatlarını daha da artırmaya başladı” dedi.

“Bugüne kadar 2 bin kişinin emeklilik talebini aldık” “Bugüne kadar 2 bin kişinin emeklilik talebini aldık”

Hayvan yem ve saman fiyatları, elektrik, işçilik ve diğer maliyetleri geçen yıla göre 3-4 kat artarken, et fiyatlarının yüzde 100’e varan bir oranda artmasının doğal olduğunu belirten Başkan Hasan Ünlü, “Biz kasaplar et fiyatlarının artmasından en çok rahatsız olan biziz. Çünkü halkımız istedikleri miktarda et alamadıkları için et satışımız düşüyor. Bu da işlerimizin azalmasına neden oluyor. Sanki et fiyatlarını biz kasaplar artırıyormuşuz gibi söylemler duyuyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil.  50 kilogramlık yeminin torbası üç ay önce 270 liraydı, bugün 330 lira. Saman fiyatları da keza sürekli artıyor. Veteriner, ilaç ve bakım ücretleri sürekli artıyor. Yani besicilik maliyetler çok yüksek. Mesela küçük bir haftalık buzağı 15 bin lira, pazarda içeriye alacağın bir dana 25-30 bin lira. Yani besici para kazanamıyor. Kırşehir’de kargas etin kesimi kilogramı 142 lirayken bugün 138 liraya düştü, daha 130 liraya kadar düşeceği söyleniyor. Bunun nedeni hükümetin Balkanlardan karkas et getirme kararı alması. Canlı hayvan şu an geliyor ama kesim için de hayvan getirilecek. Et fiyatlarının artışı piyasada bir arz-talep meselesinden kaynaklanıyor ve talep fazla olduğu için yükseliyor. Fiyatların durması ve düşmesi için üretim maliyetlerinin düşmesi gerekiyor. Girdi maliyetleri düşmedikçe et fiyatlarında artış devam eder” ifadelerini kullandı.

Başkan Hasan Ünlü, diğer yandan işlerin gerilemesi ve artan maliyetlerden dolayı birçok meslektaşının dükkânını kapattığını,  tüketicilerin eskisi gibi et tüketmediğini ve satışların yüzde 50 düştüğünü söyledi.

Bu nedenden dolayı kasap esnafının zor bir dönemden geçtiğini belirten Başkan Ünlü, “Elektrik ve kira fiyatları, işçilik ücreti sürekli artıyor. Tabi bu artılar da et fiyatlarındaki maliyetleri artırıyor. Hükümet dışarıdan et ithal etmekle bu sorunu çözümleyemez. Önce maliyetler aşağıya çekilirse, fiyatlar zaten kendiliğinden aşağıya iner” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)