Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk:

Türkiye'nin arpa ihtiyacının yüzde 4'ü Kırşehir'den karşılanıyor Türkiye'nin arpa ihtiyacının yüzde 4'ü Kırşehir'den karşılanıyor

 

“ESNAFLARIN BAĞKUR MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ”

 

EYT sorununun çözülmesinin ardından esnafın BAĞKUR prim sorununun da çözülmesi gerektiğini dile getiren Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Adaletsizlik ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Başkan Öztürk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası çözüme kavuşmuş gibi görünüyor. Bu sayede 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. Ancak 2 milyonu aşkın esnaf ve sanatkârımız da kendisi için bir müjde bekliyor. SSK’lı bir çalışan ile BAĞKUR’lu bir esnafın doldurması gereken prim sayısı arasında büyük bir fark var. SSK’lı çalışanlar için emeklilik prim sayısı 7 bin 200 iken esnaf ve sanatkâr için bu sayı 9 bin. Arada 5 yıllık bir fark var. Esnaflarımız gece gündüz, bayram tatil dinlemeden çalışıyor, yanında çalışan bir işçiden daha fazla prim ödemesi yapıyor. Ancak emeklilik için daha uzun süre beklemesi gerekiyor. Üstelik en fazla primi yatırmasına rağmen en düşük emekli maaşını alıyor. Bu eşitsizliğin bir an önce düzeltilmesi, BAĞKUR, emekli sandığı ve SGK farklılığının ortadan kaldırılması, BAĞKUR emeklilerinin haklarının iyileştirilmesi gerekiyor. Yoksulluk sınırı altında maaş alan emeklilerimiz yıllarca çalışmasının karşılığını almalı. Ayrıca 4 Ekim 2000 tarihinden önce vergi ve oda kaydı olup esnaflık yapan ancak BAĞ-KUR primini yatırmayan esnaflarımız için geriye dönük borçlanma hakkı getirilerek bu esnaflarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Tüm mağduriyetlerin önümüzdeki günlerde komisyonca görüşülerek çözülmesini umuyoruz. Bu konular çözülene kadar da dile getirmeye ve gerekli mercilere iletmeye devam edeceğiz. Çabalarımız sonuçsuz kalmayacaktır.” (HABER MERKEZİ)