Türk Kızılay Ekibi Rektör Karakaya’yı ziyaret etti Türk Kızılay Ekibi Rektör Karakaya’yı ziyaret etti

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk: “Mesleki eğitim hem esnafımıza hem de ülkemize büyük avantaj sağlıyor”

Esnafların çırak bulmakta sıkıntı yaşadığını belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, mesleklerin devamı için mesleki eğitimin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Esnafların yaşadığı en büyük sorunlar arasında bulunan çırak ihtiyacının mesleki eğitimle çözümleneceğine dikkat çeken Başkan Bahamettin Öztürk açıklamasında;

“Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla esnaflarımızın yanında yetişecek kalifiye eleman konusunda sıkıntılar yaşamaya başladık. Yıllarca bu konuda mücadele verdik. Bugün geldiğimiz noktada mesleki eğitimin ne kadar önemli olduğu ortaya konmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da girişimleriyle ülke genelinde mesleki eğitim okullarında büyük artış yaşandı. İlimizde de Badem Pınar Mesleki Eğitim Merkezi’nin yanı sıra birçok okulda sektöre faydalı olacak kalifiye elemanlar yetiştiriliyor. Öğrenciler hem temel derslerden eğitimini hem de mesleki eğitimini alıyor. Haftanın belirli günlerinde esnafların yanında çırak olarak çalışıyorlar. Bu durum hem esnaflarımız için hem de iş gücünün gelecek nesillerle devam ettirilmesi için faydalıdır. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş çeşitli meslek dalları var. Belirli yönelimlerle birlikte bu geleneksel mesleklerimizin de kaybolmamasını ve devam ettirilmesini sağlamalıyız.

Çocuklarımızın akademik eğitim kadar mesleki eğitime de ihtiyacı vardır. Her çocuğun kolunda bir altın bilezik olarak bu eğitimler kalacaktır. Devletimizin de bu konudaki hassasiyetini esnaf teşkilatları olarak görüyor ve devamlılığını diliyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)