Kırşehir’de düğün sezonun başlamasıyla çarşı-pazarda hareketli günler yaşanıyor.

Evlenmek isteyen çiftler düğün hazırlıkları için alışverişlerini yapmak üzere çarşı pazar dolaşmaya başladı. Ancak enflasyonla birlikte düğün maliyetleri de son yılların zirvesinde. Beyaz eşyasından mobilyasına, gelinlikten salon ücretine kadar her şeye zam gelmesi çiçeği burnunda çiftleri epey zorluyor.

"BİR DÜĞÜN YAPMANIN MAALİYETİ 800 BİN LİRA"

                Evlenecek çiftlerin evlerini dizmek ve düğün yapmak içi başlıca masrafları 800 bin lirayı buluyor. “Kırşehir Çiğdem” gazetesi olarak düğün yapmanın maliyetini sizler için araştırdık.

Düğün öncesi çiftlerin evlerine alınacak beyaz eşyaların maliyeti ortalama 200 bin lira civarında iken mobilyalar 250 bin lirayı buluyor. Düğün öncesi yapılan kına gecesinde misafirler için hazırlanan yemeklerden eğlencesine kadar genel maliyet 300 bin lirayı bulurken, düğün için tutulan 2-3 saatlik bir salon ise kişi sayısına göre yemekli ve pastalı olarak değişiyor ve ortalama 100 bin liradan başlıyor. Hal böyle olunca yeni evlenecek çiftler mutluluklarından önce masrafları düşünmeye başlıyor.

"GENÇLER EVLENMEK İSTEMİYOR"

Kırşehir'de evlilik uzmanı olarak görev yapan Habibe Arıöz, çiftlerin gelecek kaygısından ve düğün masraflarından korktuğu için evlenmek istemediğine dikkat çekti.

Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Arıöz, "Son yıllarda evlilik yaşı epey yükseldi. Bunun sebeplerinden birinin de gençlerin gelecek kaygısı içerisinde olmasına bağlıyoruz. Gençler önce evini geçindirebilecek bir işleri olsun istiyor; işleri olduktan sonra evlenmek istiyorlar. Ama bu da son yıllarda epey zorlaştı.  Hele düğün yapmak daha da zorlaştı. Çünkü son iki yılda hayat pahalılığı nedeniyle her şey çok pahalandı, insanların alım gücü düştü. Bu da dolayısıyla evlenmek isteyenlerin hayallerini ötelemelerine neden oldu” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)