Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislerin dolandırıcılara karşı uyarıları vatandaşları dolandırılmaktan kurtarmaya devam ediyor.

Kırşehir'de sosyal medya üzerinden ucuz otomobil satın almak isteyen bir vatandaş dolandırılmaktan son anda kurtuldu. 
Kırşehirli esnafın telefon konuşmasına şahit olduğu ve şehre Elâzığ'dan gelen vatandaş, az kalsın dolandırıcıların kurbanı oluyordu. 

Olay, sosyal medyada ucuz otomobil ilanlarına denk gelen vatandaşın dikkatini çekmesiyle başladı. İlanlarda çok düşük fiyatlarla satışa sunulan araçlar, vatandaşın ilgisini çekti ve iletişime geçti. Elazığ'dan Kırşehir'e ekspertize gelen vatandaşın satıcı ile yaptığı telefon görüşmesine şahit olan duyarlı esnaf vatandaşın 500 bin lira dolandırılmasını engelledi. 

Kırşehir'de hırsızlık yaptı, polis ekiplerinden kaçamadı Kırşehir'de hırsızlık yaptı, polis ekiplerinden kaçamadı

Yaşanan telefon görüşmesini ve olayı anlatan esnaf Ramazan Korkmaz, "Sosyal medyadan ilana atılan araç için Kırşehir'e vatandaş geldi. Aracı alacak kişi Elazığ'dan geldi. Bedelinin altında fiyat konuşuldu. Araç değerinin altında alınmak istendi. Biz alıcı ve satıcının birbiri ile konuşmasını istedik ve alıcıyı zor ikna ettik. Polisi dahi aramamıza izin vermedi alıcı" dedi.

Sahte ilanlarla insanların kandırılmaya çalışıldığı bir kez daha ortaya çıktı. Dolandırıcı, ucuz otomobil vaadiyle insanları kandırarak paralarını alıyor ve ardından ortadan kayboluyordu. Ancak, Kırşehirli esnafın telefon konuşmasına şahit olduğu vatandaş, Kırşehir Emniyetin periyodik olarak yaptığı bilgilendirmeler sonucunda bir kişiyi dolandırılmaktan da kurtardı. 

Yaşanan olay sonrası Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri Kılıçözü Sanayi Sitesine giderek yaptıkları bilgilendirme faaliyeti sonrası dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olan esnafa teşekkür etti. Sanayi Sitesinde bulunan bazı vatandaşlarda IBAN üzerinden alışverişi tehlikeli gördüklerini ifade etti. Bu olay, sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)