Kaman Demirli Köyü'nde büyük tehlike kapıda!.. Kaman Demirli Köyü'nde büyük tehlike kapıda!..

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda milyonlarca emekliye 5 bin TL ikramiye verilecek. Emekliye bir defaya mahsus ikramiye düzenlemesi TBMM'de kabul edildi. Peki, emeklilere 5 bin TL ikramiye ne zaman verilecek, kimler faydalanacak?

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu'na göre, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenecek.

Peki, emekliye 5 bin lira ikramiye ne zaman ödenecek, ikramiyeden kimler faydalanacak?

Kanunla 2023 Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılan sigortalı ve hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere, dosya bazında 5 bin lira ödenecek.

Emekliye 5 bin lira ödemesi nasıl yapılacak?

Bu ödeme, sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında, ölüm aylığı ve ölüm geliri dosyalarında ise hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılacak.

EMEKLİYE İKRAMİYEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

1-31 Ekim 2023 arası herhangi bir tarihte, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil, çalışması olanlar veya faaliyette bulunanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede sayılan iş yerlerinde çalışanlar ödeme kapsamında olmayacak.

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak.

Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

Emekliye ikramiye ödemesi ne zaman yapılacak?

İkramiye ödemeleri en geç kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılacak. (HABER MERKEZİ)