ÖTV matrahında düzenleme ÖTV matrahında düzenleme

Yeni yıl yaklaşırken, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili üzerinde konuşulan tahmini rakamlarda gelmeye başladı. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68 olurken, bu orana göre 6 aylık enflasyon ise yüzde 40.27 olacak. Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 50'yi bulması bekleniyor. Yüzde 50'lik zamma göre en düşük emekli maaşı 11.250 liraya, asgari ücret ise 17.103 liraya çıkacak.
KRİTİK BİR ÖNEME SAHİP
Kırşehir'de binlerce emeklinin ve asgari ücretlinin gözü kulağı Ocak ayında yapılacak olan zamda. Kırşehir'de emeklilerin ve asgari ücretlilerin heyecanla beklediği zamlar için enflasyon kritik bir öneme sahip. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yer alan yıl sonu enflasyon tahminine refah payının da eklenmesiyle her iki gruba da yüzde 50 civarında zam yapılması bekleniyor. Bu orana göre yeni yılda asgari ücret 17 bin lirayı, en düşük emekli maaşı ise 11 bin lirayı aşacak.
EMEKLİLER OCAK AYINDA GÜZEL BİR ZAM BEKLİYOR
Kırşehir'de aldıkları son zamlarla mutlu olamayan emeklilerin umudu Ocak ayına çevrilmiş durumda. Temmuz ayında verilen yüzde 25'lik zamdan memnun olmayan emeklilerin en düşük maaşı 7.500 TL'de kalmıştı. Hükümet, emeklilerin şikayetleri sonrası bir seferliğe mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye vermeyi kararlaştırdı. Geçim sıkıntısı çeken milyonlarca emekli ocakta güzel bir zam bekliyor.
ASGARİ ÜCRET VE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
2024'te her iki gruba da yüzde 50 zam yapılmasıyla maaşlarda ciddi oranda bir yükseliş olacak. Buna göre en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya çıkacak. Asgari ücret ise 11.402 liradan 17.103 liraya yükselecek.
Kırşehir'de merakla beklenen asgari ücret ve emekli maaşları ne kadar olacak? Masadaki konuşulan rakamlarla verilmesi planlanan rakamlar birbirini tutacak mı? Emekli ve asgari ücretli verilecek zamlarla mutlu olabilecek mi? Çok yakında en net konuşulan rakamları www.kirsehircigdem.com sitemizden anbean takip edebilirsiniz... (HABER: FAHRETTİN TOKER)