TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİN YAŞ SINIRI 66'YA ÇIKTI

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tekin açıkladı: TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİN YAŞ SINIRI 66’YA ÇIKTI

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİN YAŞ SINIRI 66'YA ÇIKTI
mehmet tekin

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tekin, ticari araç sürücülerinin yaş sınırının 66’ya çıktığını açıkladı.
Konuyla ilgili gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e bir açıklama yapan Mehmet Tekin, ilimizde olduğu gibi Türkiye’nin bir çok ilinde de sorun olan, ticari araç sürücülerinin yaş sınırı ile ilgili odalarının federasyona yaptığı gerekli yazışmalar ve Federasyonu’nda ilgili bakanlıklarla yapmış olduğu gerekli görüşmeler neticesinde yaş sınırının 63’tan 66’ya çıktığını söyledi.
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tekin yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“04.05.2016 tarihli ve 29702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ilgili vermiş olduğu bilgide, özellikle mesleki yeterlilik belgesine (SRC) sahip olan şehirler arası ve şehir içerisinde yolcu ve yük taşımacılığı şoförlerin 63 yaşına kadar olan TİCARİ ARAÇ KULLANMA yaşı sınırı 66 yaşına yükseltilmiş olup, yine aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle özellikle D4 yetki belgesi sahipleri için terminal zorunluluğu kaldırılmış olup, yine aynı yönetmelikte sadece 1 adet OTOBÜSLE D4 YETKİ BELGESİ alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinden % 85 indirim uygulanacağı ve vergi mükellefiyeti sona erdiği için yetki belgesi iptal edilenler, 01.08.2017 tarihine kadar müracaat etmeleri halinde yetki belgesi ücretinin %15’i tutarında ödeme yapmaları durumunda gerekli yetki belgelerini alabilecekler.”
Başkan Mehmet Tekin bu kanunun çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür etti ve kararın tüm üyelerine hayırlı olması dileğinde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdoğan DÖNMEZ
Erdoğan DÖNMEZ - 4 yıl Önce

Bence 66 yaş sınırlaması 70 yaşa çıkarılması çok daha doğru bir karar olurdu çünki benim tanıdığım 72 yaşında olup bu meslekten ekmek yiyip geçimini sağlıyan bir çok meslektaşım var bu insanların evleri kira geçimlerini çalışarak sağlamaktalar emekli maaşları yetmiyor hal böyle iken 66 yaşından sonra ki yaşamlarını nasıl sürdürecekler bu karar yeniden gözden geçirilip sağlık kontrolüyle işlerini yapmalarına izin verilse çok daha iyi olur diye düşünüyorum . Saygılarımla iyi günler diliyorum.

Mahmut Aslan
Mahmut Aslan - 3 yıl Önce

Bu kurala uymayan duraklar var gözden geçirilmesi gerek dün bi taksiye bindim 69 yaşında emekli bi dede sürüyodu

Mahmut yurtseven
Mahmut yurtseven - 3 yıl Önce

Doğru bi karar 66 yaş sınırlaması ama bu kurala uymayan kişiler var duraklar gözden geçirilmeli

şevket kaynak
şevket kaynak - 3 yıl Önce

adam sağlıklıysa ölenekadar kullana bilmeli ozaman ülkeyi yönetenler 66 yaşını doldurdularmı görevden ayrılsınlar

Hasan Tahsin Kiloren
Hasan Tahsin Kiloren - 3 yıl Önce

Evim kira emekliyim ve aldığım maaş yetmediği için ve herhangi bir rahatsizligim olmadığından calismak zorundayım. Yaşım 66 ve soforlukten baska bir mesleğim de yok.. bu durumda ben ne yapmalıyım. Dilencilik mi hirsizlik mı. Ya da gelinebilecek bir emekli maaşı mı verilmeli. Kimse bu yasadan sonra istekli calismaz. Calismak isteyenlerin borcu derdi vardır. Kanun koyucularin bunlari idrak etmesi lazım.

yaşar gezen
yaşar gezen - 3 yıl Önce

bu ülke tezatlar ülkesi ehliyet almak için ilköğretim mezunu olmak lazım ama millet vekili olmak için diploma gerekmiyor ticari araç kullanmak 66 yaşında bitiyor ama 70 yaşın üstünde millekvekilliği yapılabiliyor ama onların geçinmeye ihtiyaçları var ticari taşıt kullananlar çoooook büyük paralar kazandıkları için onların çalışmaihtiyaçları yok

yavuz kızılkan
yavuz kızılkan - 3 yıl Önce

bence 70 yaş olması lazım neden millet vekili yaş sınırı yok ta diyerlerine var.yasa herkese eşit olsun.

irfan kızılkan
irfan kızılkan - 3 yıl Önce

70 yaş olsa iyi olur çünkü tanıdığım söfürler var herhangi bir meslekte çalıamazlar ömürleri hep yollarda çalışarak geçimini sağladılar.bence de yaş sınırı 70 yaş olması lazım


SIRADAKİ HABER