“TAM KAPANMA ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

“TAM KAPANMA ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk:
“TAM KAPANMA ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”
Öztürk: “Karar yerindeyse bile esnafımızın zararını karşılayacak desteğin sağlanması lazım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma kararının küçük esnafı olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 
Öztürk açıklamasında şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı tüm kararların arkasındayız. Ancak esnafımız çok zor durumda. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kararı almadan önce esnaf teşkilatının temsilcileri olan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül ile fikir alışverişinde bulunmalıydı. Bayramı ümitle bekleyen esnaflarımız bayram öncesinde uzun süreli kapanmadan olumsuz etkilenecektir. Bu uygulama Ramazan başında yapılsaydı esnafımız da bayram alışverişleriyle rahatlardı. Bizim önerimiz 1 hafta aralıklarla kısıtlamalar getirilmesidir. 1 hafta sürecek kısıtlamanın ardından 1 hafta normalleşme ile hem esnaf para kazanabilir hem de salgının seyri düşebilir.
“ESNAFLAR ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANDAN DAHA PERİŞAN DURUMDA”
“Esnaflarımız şuan asgari ücret ile çalışan bir işçiden daha perişan durumda. Bankalar açık ancak esnaf kapalı. O bankaya ödemesini yapmak için esnafın açık olması ve para kazanması gerekli. Ay sonu ödemelerini yapacak esnafın cebinde parası yok, sokağa bile çıkamayacak. Eğer kısıtlama getirildiyse esnafa destek de sağlanmalıdır. En azından esnafın günlük zararının karşılanması gerekli. Esnafın ayakta durması lazım.
“ZİNCİR MARKETLER FIRSATÇILIK YAPACAK”
“Kısıtlama boyunca tüm iş yerleri kapalı olacak ancak ‘3 harfli’ zincir marketler açık olacak. Tüm sektörden ürün satıyorlar. Diğer sektörler kapalı olunca vatandaşlar tüm ihtiyaçlarını bu marketlerden karşılayacak. Esnafa destek olunmak isteniyorsa bu büyük marketler kapalı kalsın, vatandaşlar ihtiyaçlarını bakkallardan karşılasın. Ya da bütün marketler de iş yerleri gibi kapalı kalsın kimse sokağa çıkmasın. Çünkü market bahanesiyle sokağa çıkan çok vatandaşımız var. Ailecek marketleri dolduran kalabalıktan nefes bile alınmıyor. Sadece Pazar günü kapanması yeterli değil, Cumartesi günleri de marketlerin kapalı kalması lazım. Asıl bunlara önlem alınması gerekli. Esnaf olmazsa ekonomi yürümez. Bunun bilincinde olmalıyız. Alınan bu kararın gözden geçirilmesi ve esnafın durumunu bilen esnaf teşkilat temsilcilerinden görüş alınması gereklidir. Karar yerindeyse bile esnafımızın zararını karşılayacak desteğin sağlanması lazım.” (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER