SGK borçlularına tanınan ödeme kolaylığında son gün 31 Ağustos 

SGK borçlularına tanınan ödeme kolaylığında son gün 31 Ağustos 

Kırşehir SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, "7326 Sayılı Kanunla SGK Alacaklarının yapılandırılması ve Ödeme Kolaylığı" ile ilgili bir açıklama yaparak, Kırşehir’de borçlu olan SGK’lıların bu imkândan yararlanmaları çağrısında bulundu.
Son başvuru süresinin 31 Ağustos’ta sona ereceğini belirten SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, son günü beklemeden vatandaşların müracaatlarını yapmalarını istedi.
İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz 7326 Sayılı Kanunla SGK alacaklarının yapılandırılması ve ödeme kolaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: 
“7326 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidilmiştir. Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarının yapılandırılmasına başlanmıştır. 30.04.2021’den önceki (bu tarih dahil) döneme ait Kurum alacakları bu kapsamdadır.
“Yapılandırmanın kapsamında;
“• Sigorta primi,
“• Genel sağlık sigortası primi,
“• İşsizlik sigortası primi,
“• Sosyal güvenlik destek primi,
“• Ödeme imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
“• SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
“• 30.04.2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları,
“• İş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,
“• Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
“• Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,
“• 6183/48 inci maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yer almaktadır.
“SON MÜRACAAT TARİHİ:31 AĞUSTOS 2021”
“Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e (31.10.2021 tarihi hafta sonuna denk geldiği için) kadar ödemek gerekmektedir. Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecektir. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur.
Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin yapılandırmaya başvuru şartı aranmaksızın 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek. 2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin yapılandırmaya başvuru şartı aranmaksızın 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER