SERVİSÇİLER KAN AĞLIYOR!..

Şehrimizdeki okullarda eğitim haftada iki gün yapılınca veliler çocuklarını servise vermek yerine kendileri götürüp getiriyor…

SERVİSÇİLER KAN AĞLIYOR!..

Koronavirüs nedeniyle Kırşehir’de aylardır kapalı kalan okulların haftada iki gün eğitime açılmasının ardından veliler çocuklarını okullarına kendileri götürüp getirince şehrimizdeki servisçiler kara kara düşünmeye başladı. 
Koronavirüs nedeniyle açılıp açılmama konusunda aylardır yürütülen çalışmalar ve tartışmaların ardından 12 Ekim’de 1, 2, 3, 4’üncü sınıflar ile 8’inci ve 12’nci sınıflar için de başlamıştı. Yüz yüze eğitimde, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati uygulanıyor.
Kırşehir’de yıllardır öğrenci taşıyan servislerinin sahipleri, ailelerin çocuklarını haftada iki gün eğitim almaları nedeniyle kendilerinin okullarına ulaştırdığını, dolayısıyla iş yapamadıklarını ifade ettiler.
Veliler haftada 2 gün uygulanacak yüz yüze eğitim sürecinde çocuklarını servise yazdırmak yerine kendileri götürüp getirmeye karar verdiklerini belirterek, “Elbette biz de çocuklarımızın okullarına servisle gidip gelmelerini isteriz. Ama bazı servisler aylık tam ücret almayı istedikleri için biz de haftada iki gün için çocuklarımızı servise yazdırmama kararı aldık.  Çünkü maddi durumumuz her gün için servis ücreti ödemeye yetersiz kalıyor. Maddi durumu iyi olan veliler elbette çocuklarını servise verir, parası olmayan bizim gibiler ise veremez. Servis ücretleri bize göre yüksek. Ayrıca çocuklarımız haftada iki gün okula gidip gelecekler çoğu servisçi tam ücret istiyor. Böyle şey olur mu çocuklarımız her gün okula gidip gelmiyorlar ki tam ücret verelim. Biz de şu aşamada çocuklarımızı servise yazdırmak yerine kendi imkânlarımızla götürüp getirmeye çalışıyoruz” dediler. 
Okul servisçileri de koronavirüs nedeniyle aylardır büyük sıkıntı yaşadıklarını, okulların kapalı olmasının kendilerine büyük darbe vurduğunu ifade ettiler.
Hem okulların açılmaması, hem de düğün, nişan ve gezi gibi organizasyonlardaki düşüşün kendilerini her açıdan vurduğunu belirten servisçiler, hükümetin kendilerine sahip çıkarak maddi destek vermelerini beklediklerini söylediler.
Kırşehir’deki velilerin de çocuklarını servise yazdırmadıkları için mağdur duruma düştüklerini belirten servisçiler, “Çocukların okula gittiği süre içinde onları taşımak istiyoruz, ama bütün çalışanlar gibi biz de yaptığımız işin karşılığını veya masrafımızı karşılayacak bir gelir elde etmek istiyoruz. Çünkü aylardır doğru dürüst iş yapamadığımız için borçlarımız birikti, ödeme sıkıntısı içindeyiz. Koronavirüs nedeniyle servis araçlarımızı çalıştıramadık. Tarihi ve turistik yerlere gidip gelemedik. Velilerimiz de haklı. İki gün için bizlere tam ücret vermelerini kimse isteyemez. Biz de öyle bir talepte bulunamayız. Bizim ayakta kalabilmemiz ve yaşayabilmemiz için desteklenmemiz gerekiyor. Bu nedenle gerek hükümetimizden, gerekse belediyemizden destek bekliyoruz. 2 günlük ücret alırsak, bizim ihtiyacımızı veya talebimizi karşılamayacak. Tam istersek de velinin tepkisine maruz kalacağız. Onun için, velilerle görüşerek anlaşarak fedakârlıkları karşılıklı yapıyoruz. Okulların tam kapasite çalışana kadar tıpkı çiftçilerimiz gibi, hayvancılarımız gibi bizlerin de desteklenmesi gerekiyor” diyerek sıkıntılarını dile getirdiler. (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER