Milletvekili İlhan’dan Sayıştay’a eleştiri…

Milletvekili İlhan’dan Sayıştay’a eleştiri…

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, geçmiş yıllarda Kırşehir Belediyesi’nde yapılan faaliyetlerdeki usulsüzlüklerin Sayıştayca tespit edilemeyip Belediye’nin el değiştirmesi ile raporlaştırılıyor olmasını eleştirerek sürece dikkat çekti.
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Sayıştay denetim ve tespitleri neticesinde Kırşehir Belediyesi'ne ilişkin yayınlanan raporun 2019 yılına ait olduğunu buna karşın Kırşehir Belediyesi'nin Ak Partili Başkan yönetiminde iki dönem süresince yapılan faaliyet ve uygulamalarına yönelik usulsüzlüklerin o yıllarda Sayıştay tarafından yapılan denetimlerde tespit edilmemesini ve CHP'li Başkanın yönetime geçmesi sonucunda belediyenin el değiştirmesi ile ilginç bir şekilde raporlaştırılıyor olmasını eleştirdi.
İLHAN: "RAPORDA DİKKATİ ÇEKEN ÖNEMLİ MADDELERDEN BİRİ 2010 YILINDAN ÖNCE SATIŞI YAPILAN TİCARİ PLAKALAR İLE İLGİLİ BÖLÜMDÜR!"
Milletvekili Metin İlhan, raporda önceki dönemlere ait birçok usulsüzlüğün tespit edildiğini belirterek, dikkati çeken önemli maddelerden birinin ise 2010 yılından önce satışı yapılan ticari plakalar bölümü olduğunu ekledi.
Rapora göre, 2010 yılından önce Kırşehir Belediyesi tarafından her hangi bir bedel alınmadan ve ihale yapılmaksızın 258 adet ticari taksi, 212 adet S ve 121 adet dolmuş plakası verildiğinin yapılan denetimlerin ardından ortaya çıkarıldığına vurgu yapan CHP Milletvekili İlhan, geçmiş dönemleri kapsayan ve üstü örtülmeye çalışılan söz konusu usulsüzlüklerin ayrıca siyaseten yapılmak istenenlerin farkında olunduğunu da sözlerine ekleyerek vatandaşın hakkı olan gerçeği öğrenmesi ve görmesi adına hiçbir durum, olay ya da koşul karşısında sorumluların gizlenmeyeceğinin altını çizdi.
İLHAN: "BELEDİYE BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU KENDİLERİ DÖNEMİNDE OLMASA DA YAPILAN YANLIŞIN DÜZELTİLECEĞİNİ DUYURDU!"
Milletvekili İlhan, geçmiş dönemlerdeki usulsüzlüklerin şu anki belediye yönetiminde olmasa da Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun yapılan yanlışın düzeltileceğine dair kamuoyuna verdiği söz ve yaptığı açıklamalar olduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sırasıyla şu soruları yöneltti: 
“Sayıştay raporlarına yansıyan bu usulsüzlük neden daha önce Sayıştay denetçileri tarafından tespit edilmemiştir?
“Bu hususta yaşanan gecikme sebebi ile kamu zararı oluşmuştur. Bu zarara sebep olan zamanının ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri hakkında gerekli iş ve işlemler yapılmış mıdır, eğer yapılmadıysa gerekçeleri nelerdir?
“Daha önce de benzeri durumlarla devlet bürokrasisi Kırşehir Belediyesi el değiştirince geçmişte fark edemedikleri birçok şeyi ivedilikle tespit etmiş ve Belediyenin kamu hizmetlerine taksirli de olsa engel olmuşlardır. Bu hususta Cumhurbaşkanlığınca bir denetim yapılıp demokrasi gazisi Kırşehir'e yapılan bu haksızlıkların önüne geçilecek midir?" (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER