Kırşehirli gurbetçiler piyasayı hareketlendirdi

Kırşehirli gurbetçiler piyasayı hareketlendirdi

Pandemiden dolayı iki yıl süreyle memleketlerden uzak kalan Avrupa'daki Kırşehirli hemşehrilerimiz yıllık izinlerini geçirmek üzere geldikleri Kırşehir’de esnaf ve sanatkarların yüzünü güldürdü.

İki yıldır her alanda büyük ekonomik sıkıntısı yaşayan esnafın imdadına gurbetçilerimiz yetişti. Yıllık izinleri sırasında kışlık yiyeceklerini almak için Kırşehir Pazarına akın eden gurbetçilerimiz, fasulye, biber, patlıcan gibi sebzeleri alarak ya kurutuyor ya da konserve yapıyorlar.

Ayrıca çilek, kayısı gibi meyvelerle reçel kaynatan gurbetçilerimizin bir kısmı da domates alarak salça kaynatıyorlar. Bulgur kaynatan, mantı kestiren, peynir bastıran gurbetçilerimiz, yakınlarının düğünlerine katıldıktan sonra yeniden yurt dışına döneceklerini ifade ettiler.

Yiyeceklerinin yerli olmasına büyük önem verdikleri için önemli kısmını Kırşehir’den götürdüklerini, peynir, zeytin, sucuk, pastırma ve peynir ihtiyaçlarını da yıllardır güvenle alışveriş yaptıkları market ve kişilerden karşıladıklarını belirten gurbetçilerimiz, memlekete yıllık tatillerini geçirmenin yanı sıra ihtiyaçlarını karşılamak için alıverişe de geldiklerini söylediler.

 Gurbetçi kenti olarak bilinen Kırşehir’de Temmuz ve Ağustos aylarında büyük yoğunluk yaşanıyor. Araç trafiğindeki yoğunluk artarken, gurbetçilerimizin gelmesi ile birlikte Kırşehir’de esnafın da yüzü gülüyor.

Kırşehir ekonomisine büyük katkı sunan gurbetçilerimizin bir kısmı da konut ve arsa yatırımı yapmayı tercih ederken, fiyatların yüksekliği nedeniyle bazı ihtiyaçlarını ötelemek zorunda kalıyor.

Bu yıl sebze ve meyve fiyatlarının geçen yıla göre çok yüksek olduğunu belirten gurbetçilerimiz, gazetemize yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“Biz yurt dışında çalışıyor ve kazandığımızla zar-zor geçiniyoruz. Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımızla yılda bir kez de olsa memleketimiz Kırşehir’e gelerek akrabalarımızla, yakınlarımızla özlem gidiyoruz. Şimdi dönüşe hazırlanıyoruz. Çünkü izinlerimiz bitiyor, ayın sonunda işe başlayacağız. Araçlarımızla geliyoruz, zor oluyor ama değiyor buraya gelince yol yorgunluğumuz bitiyor. Gelirken koşa koşa geliyoruz ama dönüşte sevdiklerimizi arkamızda bıraktığımız için biraz zor geliyor. Yıllık izinlerimizi geçirmek için geldiğimiz memleketimizden dönerken de kış yiyeceklerimizi götürüyoruz. Ancak bu yıl Kırşehir’de sebze ve meyve fiyatları ile diğer ürünlerin fiyatlarını görünce şaşırıp kalıyoruz. Çok pahalı. Tabi bunun da birçok nedeni var. Dövizdeki yükseliş tüm ürünlerin artmasına neden olmuş durumda. Artık bizler eskisi gibi para kazanmadığımız için Kırşehir’de arsa ve konut gibi yatırımlar da yapamıyoruz. Çünkü onların fiyatları da çok pahalanmış durumda.”

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçiren yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları baba ocağını ziyaret edip tatillerini yaptıktan sonra yaşadıkları ülkelere dönmeye devam ederken, Kırşehir trafiğinde yaşanan yoğunluğun önümüzdeki aydan itibaren normale dönmesi bekleniyor.  (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER