Kırşehirli gurbetçiler dönüş hazırlığında…

Kırşehirli gurbetçiler dönüş hazırlığında…


Koronavirüse rağmen yıllık izinlerini geçirmek üzere şehrimize gelen gurbetçilerimiz
tatillerini yaptı, kışlık yiyeceklerini tamamladı ve şimdi dönüş için yol çıkıyorlar…

Kırşehirli gurbetçiler dönüş hazırlığında…

Avrupa'da yaşayan Kırşehirli hemşehrilerimiz yıllık izinlerinin son günlerine yaklaşırken, bir kısmı döndü, bir kısmı da dönmeye hazırlanıyor.
Yıllık izinleri sırasında kışlık yiyeceklerini almak için Kırşehir Pazarına akın eden gurbetçilerimiz, fasulye, biber, patlıcan gibi sebzeleri alarak kurutuyor veya konserve yapıyorlar. Ayrıca çilek, kayısı gibi meyvelerle reçel kaynatan gurbetçilerimizin bir kısmı da domates alarak salça kaynatıyorlar. Bulgur kaynatan, mantı kestiren gurbetçilerimiz, yakınlarının düğünlerine katıldıktan sonra yeniden yurt dışına dönmeye başladılar.
Gurbetçi kenti olarak bilinen Kırşehir’de Temmuz ve Ağustos aylarında büyük yoğunluk yaşandı. Araç trafiğindeki yoğunluk artarken, gurbetçilerimizin gelmesi ile birlikte Kırşehir’de esnafın da yüzü bir nebze güldü.
Kırşehir ekonomisine büyük katkı sunan gurbetçilerimizin bir kısmı da konut ve arsa yatırımı yapmayı tercih ederken, fiyatların yüksekliği nedeniyle bazı alımlarını ötelemek zorunda kalıyor.
Bu yıl sebze ve meyve fiyatlarının geçen yıla göre normal olduğunu belirten gurbetçilerimiz, gazetemize yaptıkları açıklamada şunları söylediler:
“Biz yurt dışında çalışıyor ve kazandığımızla zar-zor geçiniyoruz. Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımızla yılda bir kez de olsa memleketimiz Kırşehir’e gelerek akrabalarımızla, yakınlarımızla özlem gidiyoruz. Şimdi dönüşe hazırlanıyoruz. Çünkü izinlerimiz bitiyor, ayın sonunda işe başlayacağız. Araçlarımızla geliyoruz, zor oluyor ama değiyor buraya gelince yol yorgunluğumuz bitiyor. Gelirken koşa koşa geliyoruz ama dönüşte sevdiklerimizi arkamızda bıraktığımız için biraz zor geliyor. Yıllık izinlerimizi geçirmek için geldiğimiz memleketimizden dönerken de kış yiyeceklerimizi götürüyoruz. Kırşehir’de sebze ve meyve fiyatları geçen yıla göre aynı. Ancak diğer yiyecekler ve giyecekler çok pahalı. Tabi bunun da birçok nedeni var. Dövizdeki yükselişte tüm ürünlerin artmasına neden olmuş durumda. Artık bizler eskisi gibi para kazanmadığımız için Kırşehir’de arsa ve konut gibi yatırımlar da yapamıyoruz. Çünkü onların fiyatları da çok pahalanmış durumda.”
Yıllık izinlerini Türkiye'de geçiren yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları baba ocağını ziyaret edip tatillerini yaptıktan sonra yaşadıkları ülkelere dönmeye devam ederken, Kırşehir trafiğinde yaşanan yoğunluğun gurbetçilerin dönmesi ile birlikte normale dönmeye başladığı da gözlemleniyor. (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER