Kırşehir’deki tatlıcılar mesaide, satışlar düşüşte

Kırşehir’deki tatlıcılar mesaide, satışlar düşüşte

Şeker, un ve diğer girdilerdeki yüksek miktardaki artışlar halkın alım gücünü olumsuz etkiledi

Kırşehir’deki tatlıcılar mesaide, satışlar düşüşte

On bir ayın sultanı Ramazan ayını Pazar günü uğurlayarak Ramazan Bayramı’na ulaşacağız.

Bu yıl 30 gün süren ve huzur içeresinde geçen Ramazan ayı hazırlıkları Kırşehir’de yoğun şekilde devam ediyor. Hanımlar bayram temizliklerinin yanı sıra Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen tatlıyı kendi elleriyle yapıp misafirlerine ikram etmek isterken, birçoğu da şehrimizde faaliyet gösteren tatlıcılara sipariş veriyor.

Bu nedenle mesaiye başlayan tatlı imalathanelerinde yoğun bir üretim yapılırken, bayrama üç gün kala birbirinden güzel bayram tatlı çeşitleri tezgâhtaki yerini aldı.

Şehrimizdeki pastaneciler bayramlık tatlı hazırlığına bir hafta önce başladıklarını, bayramların vazgeçilmezi olan baklava, burma, şöbiyet, bülbülyuvası, kadayıf ve benzeri birçok tatlı tezgâhlarını imal etmeye başladıklarını söylediler.

Tatlı imalatçıları un, şeker ve diğer girdilerdeki büyük oranda artışla birlikte maliyetlerin geçen yıla göre ikiye katlandığını, bu nedenle fiyatların da arttığını belirtirlerken, vatandaşların alım gücünden dolayı satışların da azaldığına dikkati çektiler.

Bu yıl, tatlı siparişlerinde geçen yıla oranla düşüş olduğunu ifade eden Kırşehir’deki tatlı esnafları, halkı kalitesiz tatlılara karşı uyararak, kendilerinin ve misafirlerinin sağlığı için ucuz ürünlere itibar etmemeleri gerektiğini belirttiler.

Şehrimizde yıllardır tatlı imal eden işyeri sahipleri, Kırşehir halkınız merdiven altı tabir edilen ve rastgele yerlerde imal edilerek satılan tatlıcılara sipariş vermemeleri uyarısında bulunarak, “Tüm vatandaşların evlerine tatlı götürebilmeleri için fiyatları mümkün olduğunca aşağıda tutmaya çalışıyoruz. Ancak geçen yıldan bu yıla kadar geçe süre içinde tüm girdi maliyetlerinin yüzde 100 civarında arttığı bilinen bir gerçek. Kırşehir’de baklava fiyatları 70 ile 100 lira arasında değişiyor. Ancak bayrama sayılı günler kalmasına rağmen, umduğumuz oranda tatlı siparişi alamadık” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER