Kırşehir'de en fazla tüketici şikayeti uzaktan alışverişlere yapılıyor…

Kırşehir'de en fazla tüketici şikayeti uzaktan alışverişlere yapılıyor…

Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, son zamanlarda en fazla tüketici şikayetlerinin televizyon ve internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerle ilgili geldiğini bildirdi.
Dalgalı, AA muhabirine, Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü'nün 2012 yılında kurulduğunu belirterek, o tarihten itibaren Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 8 yılda 27 bin 72 tüketici şikayeti geldiğini ifade etti.
Son 12 ayda 2 bin 178 başvuru yapıldığını vurgulayan Dalgalı, "Şu anda işlemde olan 500 kadar dosya var. Başvurulardan 899'u tüketici lehinde, 779'u aleyhine sonuçlandı." dedi.
Tüketicilerin 10 bin 400 liranın altındaki şikayetlerini Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıklarına, bu tutarın üzerindeki başvurularını ilgili mahkemelere yaptığını hatırlatan Dalgalı, heyetlerinin ayda iki kez toplanarak şikayetleri karara bağladığını aktardı.
Son zamanlarda şikayet konularının değişmeye başladığını anlatan Dalgalı, şunları kaydetti:
"İlk zamanlarımızda bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarıyla ilgili çokça şikayet geliyordu. Yasal düzenleme ile bu sorun giderilince azaldı. Son zamanlarda en fazla şikayete konu olan husus uzaktan alışverişler. Televizyon kanalları ve internet sitelerinin reklamlarından etkilenerek yapılan siparişler var. Tanıtılan ürün beklentilerin çok altında ya da verimsiz olabiliyor. 14 gün içinde cayma hakkı var vatandaşlarımızın uzaktan satışlar ve kapıdan satışlarla ilgili. Ancak, vatandaş ya karşı taraf ile iletişim kuramıyor ya da firma 14 gün içinde ürünü geri alma yükümlülüğünü yerine getirmiyor. Uzaktan alışverişi telefon faturaları ve elektronik eşyalarla ilgili başvurular izliyor." KIRŞEHİR (AA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER