KENEVİR ÜRETİMİNİ ÜLKEMİZDE NEDEN YASAKLADILAR?

KENEVİR ÜRETİMİNİ ÜLKEMİZDE  NEDEN YASAKLADILAR?


Hükümetin 14 ilde kenevir ekimine izin verirken, Kırşehir ve bölgesindeki illerde buna izin verilmemesini geçtiğimiz haftaki yazımda dile getirmiştim.
Tabi kenevir ekimine Kırşehir’de izin verilmiş olsa, hem ekonomiye, hem de çiftçilerimize büyük katkılar sağlayacağı da ortadadır.
Bugünkü yazımda da kenevir ekiminin ülkemizde neden yasaklandığına değinmek istiyorum.
22 Ocak tarihli yazımda kenevir üretimi hakkında uzmanlar tarafından açıklanan bilgileri anlatmaya çalışmıştım. Yasaklanması ve bu güne kadar üretim kararının alınmamış olmasının doğru bulmadığımı okuyucularıma açıklamaya çalışmıştım. Bu yazımda da yasaklama kararının neden verildiğini anlatmaya çalışacağım.
1900’lü yıllarda Amerika’da W. R. Hearts adında, Rockefeller adında ve Mellon adında üç Amerikalı milyoner vardır. Hearst’ın gazete, dergi ve medya sahibidir. Geniş orman alanlara sahiptir. Kâğıt üretmektedir. Kenevir Hearst’ın en büyük düşmanıdır. Rockefeller, dünyanın en zengin adamlarındandır. Petrol şirketleri vardır. Kenevir Rockfellerin en büyük düşmanıdır. Melon da Dupont diye bir firması vardır. Petrol ürünlerinden üretim yapılmaktadır. Plastikten üretimler yapmaktadır. Dolayısıyla kenevir Melon’un en büyük düşmanıdır. İşte bu üç zengin Amerikalı kafa kafaya verirler. Zenginliklerine en büyük düşman gördükleri Kenevirin üretiminin yasaklanması kararını alırlar.
Nasıl olacak bu yasaklama?
Kenevir Amerika’da üretilecek. Ama dünyanın başka ülkelerinde üretilmeyecek. Üstelik Amerika’da kenevir üretmeyen cezalandırılacak. Ama kenevir dünyanın diğer ülkelerinde üretilmeyecek. Eğer üreten olursa bu üreticiler cezalandırılacak. Bu anlatılanı anladıysanız şu bilgiyi de anlatalım.
Bu üç zenginin yıllarında Amerika’da Hoover Başkan olur. Melon da Hazine Bakanı olur. Hazine bakanı yeğenini de uyuşturucu işlerinde, bir başka ifade ile narkotik işlerinde başkan yapılır. Amerikan başkanı bir taraftan, gazeteler, dergiler ve medya bu üç zenginin kontrolünde olduğu için yapılan yayınlarla kenevirden uyuşturucu yapıldığı, kötü amaçlar için kullanılacağı propagandasıyla, düzenlettikleri sahte, zararlıdır raporlarıyla, yasaklama kararı uygulamaya konur. Bütün dünya ülkelerinde Amerika hariç diğer ülkelerde kenevir üretimi yasaklanır. Kenevirin yararları göz ardı edilir. Asıl amaç bu üç zenginin çıkarlarının korunmasına adınadır.
Kenevir üretimini yasaklattılar. Kenevirden yapılan ilaçları yasaklattılar. Kâğıt için ormanlar yok edilmeye devam edildi. Egzoz gazları dünyayı kirletmeye devam edildi. Dünyanın dengesi bozuldu. Sular kirlendi. Topraklar zehirlendi. Kenevirin yasaklanması aynı zamanda kara para kazananların sayısını artırdı. Yasadışı örgütleri ortaya çıkardı.
Sözün burasında şu anlatıma da dikkat etmenizi isterim. ÇİN diye şimdiler de dünya devi olma yolunda ilerleyen bir ülke var. Biliyorsunuz. 1950’lerde ÇİN yönetimine MAO denilen bir lider geldi. Mao iktidara geldiğinde, ülkede manzara yürekler acısıydı. Herkes sarhoş. İnsanlar evsiz-barksız. Fakirlik diz boyu. Mao’nun ilk aldığı karar nedir biliyor musunuz? Mao’nun ilk aldığı karar, alkol üretimi serbest. Ancak halkın alkol kullanması yasaktır. İşte bu karar, bugünkü Çin’in ayağa kalkmasının ve dünya devi olmasının ilk adımıdır.
Bunu anladıysanız, keneviri yasaklama yanlıştı. Yıllarca bu karar Amerikan zenginlerinin, zenginliği korumak adınadır. İşte bu yıl kısmi de olsa, on dört ilimizde kenevir üretmek adına verilen kararı doğrudur. Bu kararın alınmasını alkışlıyorum. Zaman geçirilmeden tüm yurtta kenevir ekimine izin verilmesini diliyorum.

ASIM ATABEY EMEKLİ ÖĞRETMEN  
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER