İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 3. Olağan Toplantısı Vali İbrahim Akın başkanlığında yapıldı.
Valilikte düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali İbrahim Akın, il düzeyinde istihdamı artırmaya ve işsizliği azaltmaya yönelik olarak alınacak tedbirleri bu toplantıda görüşeceklerini söyledi.
Toplantının ilimizde işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasına yönelik politikalar belirlemek, koruyucu ve geliştirici tedbirler almak üzere düzenlendiğini belirten Vali İbrahim Akın, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen ve büyük bir mücadele verdiğimiz Koronavirüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. Kontrollü sosyal hayatın devam ettiği bu günlerde gerekli tedbirleri alarak işletmelerin tam kapasite ile çalışmalarını hedeflemekteyiz. Süreç içerisinde, sıkıntılı iş kollarında olumlu bir noktaya gelmeyi ümit ediyoruz. Bu toplantıda da mevcut istihdamın korunması ve istihdamın artırılmasına yönelik politikalar belirleyecek ve istişarelerde bulunacağız. Toplantı gündeminde yer alan maddeleri değerlendireceğiz, ardından ilgili kurum müdürlerimiz sunum gerçekleştirecekler. Toplantının hayırlı olmasını, istihdama katkı sunmasını temenni ediyorum.” dedi.
Yapılan toplantıda; 2020/3. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında alınan kararlar gereği Yürütme Kurulunca oluşturulan eylem planlarının Kurulun bilgisine sunulup, uygulama sonuçları hakkında Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya tarafından Kurula bilgi verildi.
Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yürütülen (İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Kursları, Toplum Yararına Çalışma Programı vb.) faaliyetlerin Denetim Kurulu tarafından hazırlanan denetim raporlarının Kurula sunulması ve denetim sonuçları hakkında Kurul üyelerine bilgi verilmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Kaman İlçe Milli eğitim Müdürlüğünün talebi doğrultusunda Kaman İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Alanı, Hasta Bakımı/Yaşlı Bakımı Dallarının açılması hususunu İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun onayına sunulmuş olup istenilen bölümlerin açılmasına oy birliği ile karar verildi.
Toplumsal cinsiyet eşitliği, genç istihdamı ve çocuk işçiliği ile mücadeleye ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ramazan Baykara tarafından ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında Kurul Üyelerine bilgi sunuldu.
Tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanakları hususunda Tarım ve Orman İl Müdürü Vekili tarafından kurula bilgiler verildi.  
2020/2. dönem Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmaya yönelik toplamda 21 adet başvuruları bulunan vatandaşlarımızın hazırladığı projelerinin Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderildiği bilgisi aktarıldı.
Bir sonraki İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısının 14.01.2021 saat 10:30’da Kırşehir Valiliği toplantı salonunda yapılmasının planlanmasına karar verildi. 
Toplantıda ayrıca, İl düzeyinde mevcut işletmelerin istihdamla ilgili problemlerinin tespiti, istihdamın korunması, işsizliğin önlenmesi için alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından toplantı sona erdi.  (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER