İNŞAAT MALİYETLERİ İKİYE KATLANDI, SEKTÖR DARBOĞAZDA!

İNŞAAT MALİYETLERİ İKİYE KATLANDI, SEKTÖR DARBOĞAZDA!

İnşaat sektörü fiyatların sürekli artması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor

İNŞAAT MALİYETLERİ İKİYE KATLANDI, SEKTÖR DARBOĞAZDA!

Dulkadiroğlu İnşaat Malzemeleri Ticaret Limited Şirketi sahiplerinden Ramazan Dulkadiroğlu, inşaat sektörünün zor günler yaşadığını, fiyatların sürekli arttığını, tahsilatta önemli sıkıntı yaşadıklarını açıkladı…

Ülkemizde son 1 yıldır döviz kurundaki ciddi yükseliş, enerji maliyetlerinin artması her sektörü olumsuz yönde etkilediği gibi inşaat sektörünü de büyük sıkıntıya itti.

Şehrimizde inşaat sektörü maliyetlerin sürekli artması karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda. Bugün sattığı ürünün fiyatlarının bir gün sonra zamlı olarak fiyatlara yansıması karşısında çaresiz kalıyor.

Kırşehir’de son yıllarda yoğun bir konut üretimi yapılmasına rağmen fiyatlar hala yüksek. Bunun en büyük nedeni inşaat girdi maliyetlerinin artması.

Şehrimiz Yenice Mahallesi’nde uzun yıllardır inşaat sektörüne hizmet veren Dulkadiroğlu İnşaat Malzemeleri Ticaret Limited Şirketi sahiplerinden Ramazan Dulkadiroğlu, inşaat sektörünün zor günler yaşadığını, fiyatların sürekli arttığını, tahsilatta önemli sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Geçen yıl demirin tonunun 7 bin lira iken, bugün 15 bin liraya, 30 lira olan 50 kilogramlık bir torba çimentonun 85 bin liraya, 25 kilosu 25 lira olan bir torba kirecin de 30 liraya yükseldiğini belirten Ramazan Dulkadir, fiyatların sürekli değişmesi nedeniyle müşterilerine günlük fiyat veremediklerini söyledi.

3+1 konut fiyatlarının geçen yıl 400-500 lira iken bu yıl 1 milyon liranın üzerine çıktığını, bunun en büyük nedeninin arsa fiyatları ile inşaat maliyetlerdeki artış olduğunu belirten Ramazan Dulkadir, buna son aylarda döviz ve akaryakıta gelen zamlarla birlikte demir, çimento gibi önemli inşaat malzemelerinin de eklenmesi olduğuna dikkat çekti.

Fiyat artışları ile birlikte tüm sektörlerin zor günler yaşadığını, daralan piyasaların mutlaka açılması için hükümetin fiyatların dengeleyip, enflasyonu aşağıya çekmesi gerektiğini belirterek Ramazan Dulkadiroğlu, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son aylarda enerji fiyatlarının artması, döviz kurundaki ciddi yükselişle birlikte iğneden ipliğe tüm ürünlerin fiyatı ikiye katlandı. Bu da doğal olarak inşaat sektörüne de yansıdı. Tüm piyasaların lokomotifi inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü ne kadar canlı olursa, tüm piyasalar bundan olumlu etkilenir ve herkesim iş yapar, üretim yapar. Ancak inşaat sektörünün durması demek, tüm sektörün durması, iş yapamaması anlamına gelir. Kırşehir’de son yıllarda konut üretim sayısının artması piyasalara olumlu etkileri oldu. Kırşehir’de konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Konut fiyatları şehrimizde semtlere ve mahallere göre değişiyor. Şehir merkezinde arsa kalmadığı için kenar mahallere doğru bir yönelme var. En ucuz yeni bir konutun fiyatı bugün 800-900 bin liradan başlıyor, 2 milyon 500 bin liraya kadar çıkıyor. Tabi konut fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının ana nedeni arsa fiyatlarının yüzde 50’den aşağı olmamasından kaynaklanıyor. Konut fiyatlarının bu kadar ciddi oranda artması halkın konut almasını zorluyor. Bu kadar yüksek bir rakama da konut almak isteyen dar gelirlilerin bütçelerini zorluyor. Bankalardaki konut kredi faizlerinin yükselmesi de satışları olumsuz yönde etkiliyor. Tek maaşla krediyle konut almak artık hayal. Tabi gönlümüz ister ki konut fiyatlarının düşmesi ve herkesin başını sokacak bir evi olması. Ama bunun için önce Kırşehir’de arsa fiyatlarının düşmesi, sonra da inşaat maliyetlerinin aşağıya çekilmesi. Yoksa bu gidişle herkes konut alamayacak, yapılan konutlarda satılamayacak. Bu durum da tüm inşaat sektörüne büyük darbe vuracaktır” diye konuştu. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER