FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA!

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA!


Kış geldi, sebze ve meyve fiyatları katlandı!

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA!

KIRŞEHİR’DE bazı bölgelerimizde kar yağışının görülmesi ve havaların hissedilir oranda düşmesi ile birlikte sebze ve meyve fiyatları adeta ikiye katlanarak el yakmaya başladı.
Soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesi dikkat çekerken, pazarcılar ve manavlar, fiyatların kendilerinden değil, üretim bölgelerindeki artıştan kaynaklandığını söylediler.
Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışları ve olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze ve meyve komisyoncularının da sorun yaşamasına neden olduğunu ifade eden şehrimizdeki pazarcılar ve manavlar, “Akdeniz Bölgesi'nde kırmızı alarm verildi. Şiddetli oranda yağışlar görülüyor. İlk kez kırmızı uyarı verdi. Özellikle yağışın Antalya merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerinde olması da seralara ulaşımı ve dolayısıyla hasadı engelliyor. Hatta yağan aşırı yağmur ürünlere zarar verdi, bazı bölgelerde tarımsal ürünler sele gitti. Bu hafta sonu fiyatların daha da artması bekleniyor. Mevsim koşulları nedeniyle ürün azlığı da sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Ayrıca ürün yetişen yerlerde aşırı yağış nedeniyle hasat zorlaştı. Kış mevsimi nedeniyle sıkıntılar yaşıyoruz. Don olayı var, araçlar hareket edemiyor. Dolayısıyla ürün fiyatlarında artış oluyor” dediler.
Kırşehir’de 15-20 gün önce domatesin kilosunun 2-3 liradan satılırken, bugünlerde 6-7 liradan, patlıcanın kilosu 3-4 liradan 6-7 liraya çıkması dikkat çekerken, meyve fiyatları da yüzde 50’den fazla oranda artması dikkat çekti. Şehrimizde bazı marketlerde sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişin, pazarcıların da fiyatlarını arttırmaya yönlendirdiği iddia ediliyor.
Kırşehir Belediye Zabıtası ekiplerinin sebze ve meyve fiyatlarında gerekli denetimleri yaparak, vatandaşların daha ucuza sebze ve meyve yemelerini sağlamaları isteniyor. (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER