Elektrik ve doğalgaza büyük zam!

Elektrik ve doğalgaza büyük zam!

Son aylarda pek çok girdi maliyetlerindeki artışın ardından zor günler yaşayan vatandaşlar bu kez de elektrik ve doğalgaz zamlarını gördü. 
Koronavirüs nedeniyle aylardır doğru dürüst iş yapamayan Kırşehir’deki esnaf, sanatkar ve sanayiciler maliyetlerde meydana gelen zamlara yetişemezken, ürettikleri ürünleri satamadıkları için zor günler yaşadıklarını belirterek, “Ekonomik sıkıntılar had safhada. 1 Temmuz’dan itibaren normalleşerek biraz olsun iş yapmayı düşünürken, bu kez de elektrik ve doğalgaza gelen yüksek orandaki zamlarla hayallerimiz adeta yıkıldı. Bu zam kararı üretim maliyetlerinin daha da artmasına, dolayısıyla halkın alım gücünün daha da düşmesine neden olacaktır. Emeklilerimiz, memurlarımız bu ay zam alacaklardı. Alacakları zam daha ceplerine girmeden kat ve kat fazlası ceplerinden çıktı, eriyip gitti. Doğalgazda her ay düzenli olarak zam yapılıyor. Akaryakıta neredeyse her ay zam geliyor. Bu bizim gibi küçük ve ortak ölçekli işletmeleri, tüccar, esnaf ve sanatkarları olumsuz yönde etkiyecektir” diye dert yandılar. 
Bu arada elektrik tüketim tarifelerine 1 Temmuz-31 Eylül 2021 dönemi için yüzde 15 zam yapıldı. Doğalgazda temmuz ayı için konut abonelerinin tarifesinde yüzde 12, sanayi grubu tarifesinde yüzde 20 artışa gidildi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Elektrik tüketim tarifelerinde düzenlemeye gitti. Alınan karara göre 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere tüm tüketici gruplarında elektrik fiyat tarifeleri yüzde 15 arttırıldı. EPDK yetkilileri, zamma gerekçe olarak, elektrik üretim maliyetlerindeki artışları gösterdi.
Doğalgaz da zamlandı
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, haziranda geçerli olan tarifeye göre yüzde 12 artışla 1000 metreküp doğalgaz için 1488 lira olurken, sanayi aboneleri için bu miktar yüzde 20 artışla 1783 lira 354 kuruşa yükseldi.
Elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ise yüzde 20,2 artarak 2060 lira oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.  (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER