Düğün mevsimi başladı, altın fiyatları artışta!

Düğün mevsimi başladı, altın fiyatları artışta!

Evlenecek çiftleri, aileleri ve düğüne gidecek davetlileri sıkıntı bastı

Düğün mevsimi başladı, altın fiyatları artışta!

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Kırşehir’de düğün mevsimi başlarken, çocuklarının yuvasını kurmak isteyen aileleri ve evlenecek çiftleri artan altın ve eşya fiyatları düşündürmeye başladı.

Son bir haftada döviz kurunda yaşanan artışla birlikte altın fiyatları da yükselişe geçti. Kırşehir’de altının gramı bin lirayı geçince çeyrek altının fiyatı bin 720 liraya çıktı.

Çocuklarının düğününü yapmak isteyen aileleri hem altın fiyatları, hem düğün salonu fiyatları, hem de eşya fiyatları düşündürüyor.

Kırşehir’de normal şartlarda çocuklarını evlendirip yuvasını kurmak isteyen ailelerin en az 300 bin lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor.

Döviz kurundaki ciddi artışlar ile altın fiyatlarındaki büyük yükseliş karşısında alım gücü düşen Kırşehir’deki vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

Altın fiyatların daha da yükselmesinden endişelenen Kırşehir’deki vatandaşlar düğün öncesi harekete geçerken, kuyumcular ise fiyatların daha da yükseleceğini belirterek altın almak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtiyor.

Düğün hazırlığında olan çiftlerin alışveriş tercihlerinde ilk sırada yer alan kuyumcularda yoğun hareketlilik gözlenirken, düğün hazırlıklarını tamamlamak isteyen çiftler, bilezik, set takımları ve alyans alırken, düğüne katılacak misafirler ise çeyrek altın yerine ya gram altına yöneliyor, ya da para takmayı düşünüyor.

Bütçelerinin bin 720 liraya kadar yükselen çeyrek altına yetmediğini belirten vatandaşlar, “Altın fiyatları ciddi oranda artıyor. Kırşehir’de eskiden herkes bir düğüne gönül rahatlığı ile çeyrek altın alıp götürebiliyordu. Şimdi bu mümkün olmuyor. Alım gücümüz yok. Daha önce bize düğün hediyesi olarak altın getirenlere biz de götürmek istiyoruz. Ama bütçemiz elvermeyince büyük sıkıntı yaşıyoruz” diye görüş bildirirken, sarraflar ise, “Kırşehir’de eskiden düğün sahibinin yakınları da bilezik takıyordu, artık takmamaya başladılar. Çünkü ortalama en uygun bileziğin fiyatı 10 bin liradan başlıyor. Bilezik yerine ya çeyrek, ya da gram altın alınıyor” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER