DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ DURDURULAMIYOR!

Kırşehir’de halkın alım gücü düşüyor,  iğneden ipliğe her ürünün fiyatını artıyor

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ DURDURULAMIYOR!

Son aylarda tırmanışa geçen hızla artan döviz, her sektörü olumsuz yönde etkilerken, halkın alım gücü de iyiden iyiye düştü. Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar alış-verişe çıkmayınca, Kırşehir Ahi esnafı da satış yapamayınca büyük çıkmaza giriyor.
Dövizdeki yükselişin durdurulması ve piyasaların yeniden canlanması gerektiğini belirten Kırşehir Ahi esnafı, “Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 6 aydan fazla bir süredir doğru dürüst bir iş yapamadığımız için büyük darboğaza düştük. Borcu borçla kapatan esnaf nereye kadar dayanacak. Bıçak kemiğe dayandı, artık dövizdeki yükselişin önüne geçilmeli ve piyasaların oturması için gerekli radikal kararların hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.
Son bir yıldır döviz piyasasında yaşanan yükselişlerin her sektörü olumsuz yönde etkilediği, bütün ürünlerin fiyatının hemen hemen yüzde 100’e varan oranlarda arttığı gözlemlenirken,  aylardır doğru dürüst iş yapamayan Kırşehir’deki Ahi esnafı kendisine uzanacak bir el bekliyor.
Dövizdeki yükselişin bütün fiyatları arttırdığını belirten esnaflar “Gıda, giyim başta olmak üzere tüm ürünlerin fiyatları artınca da halkımızın da alım gücü düşüyor ve dolayısıyla halkımız da hiç alışveriş yapamıyor. Alışveriş olmayınca esnaf her geçen gün büyük çıkmaza giriyor ve batmaya başlıyor. Hükümet piyasaların oturması ve canlanması için önce döviz kurlarını hızla aşağıya çekmesi gerekiyor. Yoksa bu durum devam eder, dövizdeki yükseliş engellenemezse bütün sektörleri zor günler bekliyor. SGK ödemeleri ve vergi ödemeleri ötelendi. Ancak bunlar hiç çare olmadı. Tam tersine borçlar birikti de birikti. Şimdi esnaf ve sanatkarlarımız ötelenen ya da yapılandırılan vergi ve SGK primlerini nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmeye başladı. Ancak dövizdeki hızlı yükselişle birlikte iş yapamaz hale geldi. Bu gidiş hiç te iyi değil. Durgun ekonomi patlarsa, bunun altından kimse kalkamaz. Her geçen artan işsizlik pek çok sorunu da beraberinde getirecektir. Hükümetimizin artık piyasaların canlanması adına bir takım kararlar almasını ve ekonomide istikrarın sağlanması için her türlü adımı atmasını bekliyoruz. Yoksa Kırşehir’de pek çok esnaf ve sanatkârımız işyerlerinin kapısına kilit vurup, işsizler ordusuna katılacaktır. Çünkü borcu borçla kapatan esnaf nereye kadar dayanacak. Bıçak kemiğe dayandı, artık piyasaların canlandırılması için hükümetimiz gerekli radikal kararları hayata geçirmeli” diye konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER