Belediye’de Emlak Vergisi mesaisinde

Belediye’de Emlak Vergisi mesaisinde

Kırşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen Emlak Vergisinin ilk taksit ödemelerinde artık son günlere girildi. 
Vergi ödemelerinde her türlü ödeme kolaylığı sunan Kırşehir Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam vergilerini ödemek isteyen mükellefler için hafta sonu yani 28 Kasım Cumartesi ve 29 Kasım Pazar günü saat 10:00 ile 17:00 saatleri arası veznelerin açık olacağı duyuruldu.
2020 yılı emlak vergi değeri bu sene için, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde11,29 oranında artırılarak uygulanıyor. Ödeme yapılmadığı takdirde aylık yüzde 2 gecikme cezası söz konusu olacak. Yine işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergileri de büyükşehirlerde yüzde 25 artırımlı olarak uygulanmaya devam ediyor. Konutlarda ise çevre temizlik vergisi su tüketimine göre su faturalarına yansıtılıyor. Bu bedel de 2020 yılı için metreküp başına büyükşehirlerde 15 kuruş, diğer yerlerde 12 kuruş olarak hesaplanıyor.
Emlak Vergisi her yıl iki eşit taksitte alınıyor. Birinci taksit ödeme süresi Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; ikinci taksit ödeme süresi ise Kasım ayında yapılıyor. Ödemenin son günü 1 Haziran 2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar devem edecek. Bu süre zarfında Belediye vezneleri öğlen mesai arasında da açık olacak. Vatandaşlar veznelerde ödemelerini yapabilecekler. Bunun haricinde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’ndaki şubelerine de yatırabiliyorlar. Vatandaşlar ayrıca belediyemizin posta çeki hesabından özellikle il dışında olan mükellefler bu ödemelerini yapabilecekler. Belediyemiz internet sitesinden girilmesi sureti ile alınacak bir şifreden sonra belediyeye olan emlak vergisi ve diğer borçların tamamını ödeyebilecekler.
Vatandaşların son güne bırakmadan Belediye Gelir Servisi’ne müracaat etmeleri halinde tahakkuk eden Emlak Vergisi borçlarını ödeyebilecekler. Ödemeler peşin yapılabileceği gibi Belediyenin de çalışmış olduğu bankalara ait kredi kartlarıyla da ödemelerini yapılabilecekler. Türkiye’nin her tarafından PTT Şubesi’ne müracaat etmeleri halinde de Belediyeye ait olan Emlak Vergisi borçlarını ödeyebileceklerdir.
Yılda iki taksit olarak ödenen Emlak Vergisi ödemeleri Kırşehir Belediyesi Gelir Servisi’ne yapılacak. Mükellefler, ev vergisi, arsa vergisi, iş yeri vergisi, ÇTV Borç Sorgulama ve kredi kartıyla ödeme işlemlerini internet üzerinden de yapabilecek.
Kırşehir’deki emlak vergisi mükellefleri T.C. kimlik numarası ister sicil numarası ile vergilere ilişkin online ödemeler yapılabiliyor. Hatta e-devlet üzerinden de gene birçok belediyeden sicil, tahsilat ve tahakkuk bilgileri sorgulanabiliyor.
Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaf tutuluyor. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER