Bakkallar Odası Başkanı Zobu'dan TESK Genel Başkanı Palandöken'e teşekkür…

Bakkallar Odası Başkanı Zobu'dan TESK Genel Başkanı Palandöken'e teşekkür…


Kırşehir Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, son günlerde koronavirüs salgını vakalarının hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte okulların açılması noktasında kantinci esnafının diken üstünde olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e teşekkür etti.
Kantinci esnafı için desteğin şart olduğunu dile getiren Bendevi Palandöken, “Pandemide eğitim-öğretime ara verilmesi nedeniyle 6 aydır iş yapamayan kantinci esnafımı birikmiş iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, ısınma, vergi ve işçi ücreti, Bağ-kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Kantinci esnafımızın mağduriyeti göz önünde bulundurularak ekmek teknelerinin korunması için desteklenmeleri şart oldu” dedi.
“KANTİNCİLERİN ÇALIŞMADIKLARI SÜRE BAĞ-KUR PRİMLERİ ALINMAMALI”
Kantinci esnafının mağduriyeti göz önünde bulundurularak destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kantincilerden çalışmadıkları sürelerde Bağ-Kur primlerinin alınmaması, hatta iş yapamayan kantinci esnafından kesinlikle kira alınmaması, çalışmadığı dönemin elektrik ve su faturalarından muaf tutulması gerektiğini ifadre etti.
Genel Başkan Palandöken, “Son günlerde vaka sayılarının hızla artması ve beraberinde 81 ilde getirilen ilave tedbirler okulların ne zaman açılacağıyla ilgili belirsizliği de gündeme getiriyor. Kantinci esnafımız bu yıl Eylül-Haziran döneminde yalnızca 119 çalışma günü faaliyet gösterebildi. Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan kantinci esnafımız evine ekmek götüremiyor. Çok zor bir yıl geçiren kantinci esnafımızdan bu eğitim öğretim yılında kira alınmamalı. Çalışmadığı süredeki elektrik ve su faturalarından muaf tutulmalı” diye konuştu.
-“SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ ALINMAMALI”
Kantinci esnafının sosyal güvenlik primlerinin bir yıl boyunca anılmaması gerektiğini belirten Palandöken, “Tüm iş kolları pandemi sürecinden olumsuz etkilenirken kantinci esnafımız Mart ayından bu yana hiçbir şekilde iş yapamayan bir kesimi oluşturuyor. Aileleri ve yanlarında çalışanlarıyla birlikte geniş bir kitleye oluşturan kantinci esnafımız mutlaka desteklenmeli. Kantinci esnafımızın bir yıllık sosyal güvenlik primleri alınmamalı. Okullar örgün eğitime geçmezse dükkanı kapalı kalmak zorunda olan kantinci esnafımızın geçinebilmesi için nakdi destek verilmeli” şeklinde konuştu.
Kırşehir Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, “Kırşehir Bakkallar Odası ve Kantinci üyelerimizi yalnız bırakmayan varlığını daima yanımızda hissettiğimiz Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’ Teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER