“AYIN AHİ ESNAFI” SALİH ARTUK OLDU

“AYIN AHİ ESNAFI” SALİH ARTUK OLDU

Pandemi nedeniyle ara verilen ve Mart ayı itibariyle seçilmeye devam edilecek olan “Ayın Ahi Esnafı” Salih Artuk oldu. 
Şehrimizde uzun yıllardır kolonya üretimi yapan Salih Artuk, pandemi nedeniyle fırsatçılık yapmayarak ve Ahilik felsefesine uyarak ticaret yaptığı için Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı oda başkanları tarafından Mart ayının “Ahi Esnafı” seçildi.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi daha önceki yıllarda yapılan bu etkinlik uzun zamandır yapılmamaktaydı. İçerisinde bulunduğumuz salgın sebebiyle de birçok etkinliğe tamamen ara verildi. Ancak bu yıl, 2021 yılının Ahi Evran yılı olması sebebiyle UNESCO tarafından Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile yayınlanması ile birlikte ayın esnafının belirlenmesi düşünülmüş ve Mart ayı esnafı olarak kolonya üreticisi Salih Artuk seçilmiştir.  Pandemi sürecinde bildiğiniz gibi hijyen ön planda tutuldu ve hijyen için gerekli olan ürünler fahiş fiyatlarla piyasaya sürüldü. Bu ürünlerin başında gelen kültürümüzde çok eskiye dayanan kolonya ise resmen korona savar olarak kullanıldı. İşte bu süreçte hastalığa karşı mücadele sergileyerek üretimine ara vermeden, fiyatlarda oynama yapmadan Kırşehir halkının kesintisiz bir şekilde kolonya bulmasına ve almasına imkân sağlayan Salih Artuk kardeşimizi takdir ediyoruz. Kendisinin Ayın Esnafı unvanını ve Ayın Esnafı ödülünü sonuna kadar hak ettiğini düşünüyoruz. Kendisini ve bağlı olduğu Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu’yu da kutluyorum” dedi.
Ayın Ahi Esnafı seçilen Salih Artuk’a Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk tarafından Ahiliği ve Ahi Evran-ı Veli’yi temsilen Ahi Evran-ı Veli maketi takdim edildi. (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER