“Ankara-Niğde Otoyolunun Kırşehir bölümü için neden fahiş ücretler isteniyor”

“Ankara-Niğde Otoyolunun Kırşehir bölümü için neden fahiş ücretler isteniyor”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’dan Bakan Kurum’a soru önergesi verdi

“Ankara-Niğde Otoyolunun Kırşehir bölümü için neden fahiş ücretler isteniyor”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, hazine garantili 1.3 milyar dolarlık kredi ile özel sektöre yaptırılan Ankara-Niğde Otoyolunun Kırşehir bölümü için fahiş ücretler ödenecek olmasını gündeme getirdi ve bakana sordu.
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, geçtiğimiz aylarda yap-işlet-devret modeliyle özel sektörce yapımı tamamlanarak hizmete açılan ve Sayıştay raporlarında da belirtilerek, 78 milyon avro kamu zararı oluşturulduğu iddia edilen Ankara-Niğde otoyolunun, fahiş fiyatlarının yanında Kırşehir ilini kapsayan bölümlerinde köy yollarının plansız bir şekilde otoyola bağlanmış olmasının bölge halkını sıkıntıya düşürdüğüne değinerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a söz konusu durumun çözümü noktasındaki çalışmaları sordu.
İLHAN: "10 KM'LİK OTOYOL BAĞLANTISINA GİDİŞ-DÖNÜŞ İÇİN ÖDENEN ÜCRETLER VATANDAŞI SIKINTIYA DÜŞÜRMEKTEDİR."
Milletvekili İlhan, otoyola köy yollarının bağlanmasının doğru bir uygulama olduğunu, ancak 10 km'lik otoyol bağlantısını işi dolayısıyla kullanmak durumunda kalan köy halkının gidiş ve dönüş için yüksek ücretler ödemek zorunda olmasının büyük sorun teşkil ettiğini belirterek, hali hazırdaki ekonomik gidişat düşünüldüğünde geçim sıkıntısı çeken vatandaşların bu mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi gerektiğini gündeme getirdi.
Kırşehir'de ikamet eden Ağaçören, Harmandalı, Sarıyahşi vb köyler ile Ortaköy gibi ilçelere vatandaşların gitmesi halinde 10 km'lik mesafeye yalnızca tek bir gidiş için ödeyecekleri ücretin 15 TL olduğunu, buna bir de dönüş eklendiğinde 30 TL'ye yükseldiğinin altını çizen İlhan, yine kısa bir mesafe olan 10 km'lik Kırşehir-Harmandalı bağlantı yolu için de 2. sınıf araçlardan 22,5 TL, 3. sınıf araçlardan 26,5 TL, 4. sınıf araçlardan 34 TL ve 5. sınıf araçlardan ise 41,5 TL ücret istendiğini bu rakamların gidiş ve dönüş olarak hesaplandığında ciddi mağduriyetler yarattığını da sözlerine ekledi.
OTOYOLUN BÖLGE HALKINA YARATTIĞI GÜÇLÜK ACİLEN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR!
Son olarak Kırşehir'den Ankara'ya gidecek olan 1. sınıf bir aracın ödemesi gereken ücretin 80,5 TL şeklinde ve Kırşehir'den Niğde'ye gidecek olan bir binek otomobil sürücüsünün ödemesi gereken ücretin 62,5 TL olarak belirlendiğini bu rakamların Kırşehir halkı için oldukça yüksek olduğunu ifade eden Milletvekili Metin İlhan, otoyolun neredeyse ticari faaliyetler dışında vatandaş tarafından kullanılamayacağına vurgu yaparak durumun değerlendirilip çözüme ulaştırılması gerektiğini söyledi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sırasıyla şu soruları yöneltti:
"Kırşehir bağlantı noktasında hükümetin "Deli Dumrul" misali bölgedeki köylülere yaşattığı bu mağduriyet çözülecek midir?
“Kırşehirlilerin otoyolu bu yüksek fiyatlar ile ticari faaliyet dışında kullanması oldukça zor görünmektedir. Fiyatların Kırşehirlilerin ekonomik durumu da göz önünde bulundurularak makul bir seviyeye çekilmesi hususunda ihaleyi alan şirket ile ortak bir çalışmanız var mıdır?" (HABER MERKEZİ)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER