Yıldırım Kaya'dan Bakan Selçuk'a soru önergesi

Yıldırım Kaya'dan Bakan  Selçuk'a soru önergesi


Yıldırım Kaya’dan Bakan Selçuk’a soru önergesi

CHP Ankara Milletvekili Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi verdi.
CHP Ankara Milletvekili Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya, İstanbul’daki “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi”nin boşaltılarak İmam Hatip Lisesine dönüştürülmek istenmesini dile getirerek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplandırılması isteği ile TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.
Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, soru önergesinde şöyle dedi: “Önceki dönem İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlarımızdan ve 19. Dönem Milletvekillerimizden Dr. Kemal Naci Ekşi tarafından 1988 yılında yaptırılan, “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” boşaltılarak İmam Hatip Lisesine dönüştürülmek isteniyor.
Kurumsallaşmış, başarılı liselerimizden biri olan “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi”, Bağcılar’da bulunan iki proje okulundan biridir. Çevredeki okul ihtiyacını karşılayan önemli bir konumdadır. Bölgede başka bir Anadolu Lisesi de yoktur. Okulun çevresinde çok sayıda İmam Hatip Lisesi ve ortaokulu mevcuttur.
Öğrenciler, veliler ve Okul Aile Birliği üyeleri ilgili kurumlara verdikleri dilekçelerle karara karşı çıkmıştır. İl Milli Eğitim müfettişlerince yapılan inceleme sonucunda da, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin yerinde kalması yönünde rapor hazırlanmıştır.
Bu karara rağmen, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin boşaltılarak, bir ilkokula taşınmasına, okulun da İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine karar verilmiştir.
Bazı tarikat ve cemaatlerin baskısı ile böyle bir karar alındığı da iddialar arasında yer almaktadır.
Bu bilgiler kapsamında;
1. Kurumsallaşmış ve ihtiyaç duyulan Anadolu Liselerinden biri olan, “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” boşaltılarak, neden İmam Hatip Lisesine dönüştürülmektedir?
2. Başarısıyla kendini ispatlamış, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin, en başarısız lise türü olan, İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesindeki amaç nedir?
3. İl Milli Eğitim müfettişlerinin raporlarına rağmen Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin boşaltılarak, İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine kimler karar vermiştir?
4. İl Milli Eğitim müfettişlerinin kararını uygulamayan yetkililer hakkında bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa bir işlem başlatılacak mıdır?
5. Okula ismini veren, okulun bağışçısı Dr. Kemal Naci Ekşi’den izin alınmış mıdır?
6. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından yaptırılarak isimlerinin verildiği okulların, başka bir okula taşınması ve dönüştürülmesi etik midir?
7. İmam hatip lisesine ihtiyaç varsa, neden yeni bir lise yapılmıyor?
8. Uygulama bütün okullarımızı imam hatibe dönüştürme planının bir parçası mıdır? (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 15:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur yüksel
Uğur yüksel - 2 yıl Önce

Veliler anneller babalar olarak eğitimciler olarak kazandığımız hak elimizden alınmak isteniyor imam hatip okullarında bağcılarda 1300 öğrenci kadrosunda kayıt boşluğu var onlar boş dururken başarılı bir okul yerinden edilip birileri istiyor diye bu okul imam hatip yapılıp ucra köseye sanayinin içine yan tarafı mezarlık gece millet yerlerde yatıyor madde bağımlılarıyla dolu biz okulumuzu istiyoruz yeni yapılan okulu imam hatip yapın kazanılmış hak alınmaz verilir bu karardan acilen dönülmesini arz ederim

SIRADAKİ HABER