“YANGINA BENZİN DÖKMEK”

“YANGINA BENZİN DÖKMEK”

Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa:

“YANGINA BENZİN DÖKMEK”

Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa, pandemiden dolayı okullardaki uzaktan eğitime ulaşamayan, maddi zorluklardan dolayı tableti, bilgisayarı, interneti olmayan 1,5 milyon öğrenci bulunduğuna dikkat çekerek, eğitimde yaşanan sorunları dile getirdi.
Öğretmenlerin sorumluluğun altında kalmasına yol açmak, sadece yönetmelik değiştirerek, uzaktan eğitim puanla değerlendirilmez ibaresini yönetmelikten çıkarmanın ilerde oluşabilecek davaların önünü kesmeyeceğini ifade eden Ramazarn Kırbuğa, telafisi mümkün olmayan süreçlere meydan vermemek için sorumluluğu şimdiden almak gerektiğini söyledi.
Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa, gazetemize yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:
“Birinci dönemin sonu yaklaştıkça öğrencilere not verme konusundaki tartışmalar çoğaldı. Hemen belirtelim ki okula gitmeyen, sınav olmayan öğrenciye not verme sorumluluğu altına girmek büyük riskler taşımaktadır. Eğer bir öğretmenseniz ve işin mutfağında olan kişiler olarak öğrencinin geleceğini düşünüyorsanız; notları yazarken eliniz titrer, düşüncelere dalarsınız, hakkaniyeti düşünürsünüz, yazılı kağıdının noktasını, virgülünü düşünürsünüz, o notu nasıl yükselteyim de öğrenci mutlu olsun, o yazılı kağıdının neden iyi neden kötü olduğunu, ailesini, sosyo ekonomik durumunu düşünürsünüz, velhasılı adaleti düşünürsünüz…
“Şu anki duruma göre ilk ve ortaokullarda uzaktan eğitime girme, EBA kullanımı ve performans ödevlerine göre birinci dönem notlarının verilmesi, liselerde yine uzaktan eğitime girme, EBA kullanımı ve performans ödev notlarının alınarak ikinci dönemde yapılacak yazılı sınavların eklenerek birinci dönem notlarının belirlenmesi, sanki okula devam ediliyormuş gibi politik bakış açısı ile kolaymış gibi görünüyor. Fakat bu uygulamanın YANGINA BENZİN DÖKMEK ten bir farkı kalmıyor.
“Uzaktan eğitime ulaşamayan, maddi zorluklardan dolayı tableti, bilgisayarı, interneti olmayan 1,5 milyon öğrenci bulunmaktadır. Yaz dönemi veya eylül ayında maddi durumu olmayan öğrenci tespiti ile ve bunlara dağıtılan tablet sayısı 15 Ocak itibari ile 360 bin adettir. Peki geri de kalan 1.140.000 öğrenci ne olacak? Eylül ayından beridir anne veya babası işsiz kalan, maddi zorluklar yaşayan çocukların durumu ne olacak?
“Ailesinde akıllı telefon kullanılmayan, grup mesajlarından haberi olmayan veya interneti olmadığı için ödevlerini iletemeyen öğrenciler ne olacak?
“Tüm bu soruların öğrencileri yakından takip eden öğretmenlere öğrencilerin söyledikleri sözler olduğunu belirtelim.
“Bugünlerde dilimiz alıştı ama söylemek zorundayım; Kaf Dağı’nın ardından bakarmış gibi böyle olacak demek, sorumluluktan kaçınmaktır. Bu öğrenciler okullar okuyacak, okul notlarının genel sınavlara eklenmesiyle okullar kazanacaklar.
“Belki de binde bir puanla oluşabilecek bir hassas durumda bu şekilde olacak demek sorumluluk bilinci ile bağdaşmamaktadır.
“Öğretmenlerin bu sorumluluğun altında kalmasına yol açmak, sadece yönetmelik değiştirerek, uzaktan eğitim puanla değerlendirilmez ibaresini yönetmelikten çıkarmak, ilerde oluşabilecek davaların önünü kesmeyecektir. Telafisi mümkün olmayan süreçlere meydan vermemek için sorumluluğu şimdiden almak gerekir.
“Birinci dönem ile ilgili ilk-orta-liselerde not verilmemesi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde not verilmeyip, 1. Dönem notları ile değerlendirilmesinde olduğu gibi, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında da 2. Dönem notları ile değerlendirme yapılabilir. 
“Şuna itiraz edilebilir; bu kadar derse giren, ödev yapan öğrenci ne olacak?
“Onlar da öğrenciliklerini yapmıştır. Dezavantajlı öğrencilerden fazla bilgi öğrenmişlerdir...
“Hayat zaten onlara adaletini ileriki yıllarda gösteriyor! Yeter ki bu bizim not ile standartlara ayırma, kategorize etmemiz yüzünden olmasın…” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER