Prof. Dr. Harun Çiftçi,  Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne atandı

Prof. Dr. Harun Çiftçi,  Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne atandı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olan, 2018 milletvekili genel seçimlerinden AK Parti’den Kırşehir Milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Harun Çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

1 Mart 2021 tarihinde 3 yıllık görev süresi dolan Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın yerine getirilen Prof. Dr. Harun Çiftçi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyordu.

Kendisini bu göreve layık görenleri mahcup etmeyeceğini belirten Rektör Harun Çiftçi, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada, “Kırşehir’de 2008 yılından bu yana görevimi yaparken, pek çok proje hazırlayarak Kırşehir’in ekonomisine katkıda bulunmaya çalıştım. Kırşehir benim için çok önemli ve unutulmaz bir il. Kırşehir’den hiçbir zaman kopmayacağız, bir ayağım yine Kırşehir’de olacak. İnşallah Çankırı’da da güzel projelerimiz ve hizmetlerimiz olacak. Bütün Kırşehirlilere kapımız ve gönlümüz açık olacak” dedi. 

HARUN ÇİFTÇİ KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 21.04.2021 tarihli Resmi Gazete yayınlanan 2021/203 nolu karar ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Harun Çiftçi, 1975 yılında Elazığ’da doğdu.

1996 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü tamamlayan Rektör Çiftçi, Organik Kimya Anabilim Dalında Yüksek Lisansını, Analitik Kimya Anabilim Dalında birinci Doktorasını ve Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında ikinci Doktorasını tamamladı.

2012 yılında Doçent, 2017 yılında ise Profesör unvanı aldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesidir. Tıp Fakültesindeki akademik görevlerinin yanında, Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve Bölgesel Kalkınma Projelerinde Yürütücü, Koordinatör ve Danışmanlık gibi birçok görevde bulundu.

Temel ve Uygulamalı Bilimlerdeki uzmanlıkları nedeniyle Multidisipliner alanlarda Ulusal ve Uluslararası çalışmalara önemli katkılar sağladı.

Görev yaptığı Üniversitede; Senato Üyeliği, Sağlık Yüksekokul Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyelikleri gibi idarecilik vazifelerinin yanında, Bölge kalkınmasına fayda sağlayacak faaliyetlerin; Eylem ve Stratejik Planlarının hazırlanmasına, rol model oluşturacak projelerinin belirlemesine direkt katkıda bulundu.

Yurtdışındaki Üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak ders de veren Rektör Çiftçi, yine vatan toprakları dışında Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’deki Yüksek Öğretim Kurumları iş birliği ile düzenlenen toplantılarda ve eğitim etkinliklerinde seminerler düzenledi.

Yüce Devletimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılı hedeflerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telkinleri ile daha güçlü girme gayreti içerisinde çalışmalarına devam eden Rektör Çiftçi, 10 ve 11. Kalkınma Planlarında detaylıca söz edilen hedefler doğrultusunda; jeotermal enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli değerlendirilebilmesi için Mühendislik, Ziraat ve Sağlık alanlarında düzenlenen Jeotermal Enerji Çalıştaylarının Başkanlık vazifelerini yürütmüş, Ticaret ve Sanayi Odalarında, Konya Ovası Projesi Bölgesi Üniversiteler birliğinde ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Sosyal ve Beşerî kalkınma, Yenilenebilir Enerji, Turizmin yaygınlaştırılması başlıklı çalışma ve çalıştaylara katıldı.

Bugüne kadar görev aldığı bütün çalışmalarını başarılı şekilde Yürüten Rektör Çiftçi, çevre ve su kirliliğinin önlenmesi, insan ve toplum sağlığının korunması, gıda güvenliği, toksikoloji, biyoaktif bileşenler, biyonanoteknoloji, risk değerlendirmeleri, sürdürülebilir kalkınma ve inovatif kimya alanlarında bilimsel çalışmalarını da sürdürüyor.

Kırşehir’de hazırladığı pek çok projelerle tanınan Rektör Harun Çiftçi’nin bugün Çankırı’ya giderek yeni görevine başlaması bekleniyor.

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi kutlar, görevinde başarılar dileriz. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER