ÖĞRETMENLER GÜNÜ  BURUK KUTLANIYOR

“Öğretmenler! Cumhuriyet fikren bilimsel fennen bedenen kuvvetli ve yüksek sicilli korucular ister. Yeni kuşağı bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir” Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK

ÖĞRETMENLER GÜNÜ  BURUK KUTLANIYOR

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gün olan ve 1981 yılından bu tarafa Öğretmenler Günü, bu yıl koronavirüs nedeniyle buruk kutlanıyor.  
Öğretmenler arasındaki mesleki dayanışmayı güçlendirmek, bütün öğretmenlerin Atatürk ilke ve devrimleri, Atatürk'ün eğitim düşüncesi yolunda birlik ve beraberliklerini sürdürmeyi amaçlayan Öğretmenler Günü kutlamaları Kırşehir'de Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak şekilde 15.10.2019 tarihli ve 30919 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği ve 18.09.2020 tarihli ve 2020/6 sayılı "24 Kasım Öğretmenler Günü" konulu Genelge esaslarına ve hükümlerine göre yapılıyor,
Kırşehir’deki Öğretmenler Günü etkinliği dün saat 11.00'de Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi bahçesinde Vali İbrahim Akın’ın da katıldığı bir etkinlikle aday öğretmenlerle fidan dikimi yapılması ve hatıra ormanı oluşturulması ile başladı. 
Ardından Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz başkanlığında, Şube Müdürü Süleyman Aydınoğlu ile Mucur ilçesine gidilerek Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir'in ailesi ziyaret edildi.
Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz başkanlığındaki Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul müdürleri ve öğretmenler bugün saat 10.00’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 24, 25 ve 26 Kasım 2020 tarihlerinde Türkçe Öğretmeni Sevil Güneş'in moderatörlüğünde, İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, İl Müftüsü Mehmet Yaman ve Ahi Evran Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yaman ile "Öğretmenlik Mesleği ve Öğretmenler Günü" konulu video konferans düzenlenecek.
27 Kasım 2020 Cuma günü saat 19.30'da ilimiz Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi 'Öğretmen Korosu' tarafından müzik dinletisi yapılacak.
24 Kasım 2020 Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında yapılan çalışmalar, okul ve kurum web sitelerinde oluşturulacak öğretmen bilgilendirme sayfalarında yayınlanacak. Okullarımız tarafından düzenlenecek kutlamalarda öğretmen, öğrenci ve velilerin katılabileceği çeşitli şiir ve müzik dinletisi gibi etkinliklere yer verilecek.
ATATÜRK'ÜN ÖĞRETMENLERE VERDİĞİ ÖNEM
Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı ve Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.
Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur-yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma-yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma-yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.
Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.
Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.
Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir’i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.
Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. 
Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Öğretmenler Günü’nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü’nde eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.
Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk, “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır. 
Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir. (HABER: NECLA BAĞCI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER