Neşet Ertaş Türkülerini Okuma Ses Yarışması Finali düzenlendi

Neşet Ertaş Türkülerini Okuma Ses Yarışması Finali düzenlendi


"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen ünlü halk ozanı Neşet Ertaş'ın memleketi Kırşehir'de, liselerarası Neşet Ertaş Türküleri Okuma Ses Yarışması düzenlendi.
Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla Abdal müziği dünyaya yayılan ve müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olan Kırşehir'deki yarışmada 10 öğrenci yarıştı. Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi'nde düzenlenen finale, öğrenci ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Öğrenciler yarışmada "Gönül Dağı", "Kar mı yağmış yüce dağlar başına", "Zor imiş meğer", "Bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm", "Ahirim sensin", "Aşkın beni del eyledi", "Ağla sazım", "Karadır şu bahtım kara", "Yazımı kışa çevirdin", "Acem kızı", "Zülüf dökülmüş yüze" ve "Vay vay dünya" türkülerini okudu.
Türkülerin ardından Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesinden Mehmet Emin Aslan birinci, Özel Bil Kolejinden Nigar Karakılıç ikinci ve Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesinden Yavuz Selim Sarıyıldız üçüncü oldu.
Protokol üyeleri dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.
Ödül töreninin ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, kentin müzik kültürünü genç nesillerle yaşatmak istediklerini belirterek, "UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na müzik dalında dahil olmamız, Kırşehir'in kültürünün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Ünlü saz ve söz ustası halk ozanı Neşet Ertaş'ı da türküleriyle yaşatmaya devam edeceğiz." dedi.
İlimizde yaklaşık bir ay önce Ahi Evran Üniversitesinde Müzik Bölümü öğretmenleri ile ilimizde görev yapan müzik öğretmenlerinin bir araya gelmesiyle bir yarışma komisyonu kuruldu. İl Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda ön elemeler yapılmaya başlandı ve yoğun bir katılım sağlanan çalışmalarda bu güne kadar gelindi.
Kırşehir'in tarihsel bir yapı olarak Müzikle iç içe oluşu Abdallık ve Bozlak Geleneğinin şehre bıraktığı izleri taşıması, yerel ve ulusal müzik ustalarını yetiştirmiş olması ve UNESCO tarafından yaratıcı bir Müzik Şehri seçilmesi gibi önemli özellikleri barındırması Kırşehir'de yapılan bu etkinlikleri daha da önemli kıldı.
Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseler arası Neşet ERTAŞ TÜRKÜLERİ Okuma Ses Yarışması Final programında Değerli Halk Ozanı Neşet Ertaş ilimizde türküleriyle tekrar anıldı.
Dereceye giren öğrencilere Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Milli Eğitim müdürü Şevket Karadeniz ve diğer il yöneticileri tarafından ödülleri dağıtıldı.
11 Aralık 2019 Tarihinde Düzenlenen "Neşet Ertaş Türkülerini Okuma" Ses Yarışması Finalinde dereceye girenler isimleri, okulları ve söyledikleri türküler şöyle:
1- Mehmet Emin Arslan (Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi) Kar Mı Yağmış Yüce Dağlar Başına.
2- Nigar Karakılıç (Özel Kırşehir Bil Koleji Fen Lisesi) Zor İmiş Meğer.
3- Yavuz Selim Sarıyıldız (Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi) Yazımı Kışa Çevirdin.
4- Zeynep Nisa Erdoğan (Sıddık Demir Anadolu Lisesi) Gönül Dağı
5- Tuğçe Apaki (Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi) Karadır Şu Bahtım Kara
6- Tuğrul Gürler (Mucur Şehit Ramazan Karaca Anadolu Lisesi) Ahirim Sensin
7- Serhat Öge (Aşıkpaşa Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi) Ağla Sazım Ağlanacak Zamandır.
8- Ebru Dalgalı (Boztepe Gazi Osman Öztürk Çok Programlı Lise) Aşkın Beni Deleyledi.
9- Onur Berkay Ertem (Kırşehir Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi) Acem Kızı
10- İsmail Efe Ertürk (Kaman 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi) Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm. (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER