'MÜTERCİMLER, TÜM İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR'

'MÜTERCİMLER, TÜM İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR'


Diyanet-Sen Kırşehir İl Şube Başkanı Mehmet Öztürk:

“MÜTERCİMLER, TÜM İMAM HATİP LİSESİ
MEZUNLARINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

Diyanet-Sen Kırşehir İl Şube Başkanı Mehmet Öztürk, İmam Hatip Lisesi mezunlarını cinsi sapıklık, ahlaksızlık ve sahtekârlık ile suçlayan Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler’e tepki göstererek derhal İmam Hatip Lisesi mezunlarından özür dilemeye davet etti.
7 Eylül 2020 Pazartesi akşam Haber Global TV ekranlarında büyük bir skandal yaşandı. Saynur Tezel'in moderatörlüğünde gerçekleşen programda konuklardan Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler İmam Hatip Lisesi mezunlarını açıktan hedef alarak bu liselerden muzun olanları ahlaksızlık, cinsi sapıklık ve sahtekârlıkla suçladı.
Mütercimler’in İmam Hatip Lisesi mezunlarını hedef alan açıklamasına tepki gösteren Diyanet-Sen İl Şube Başkanı Öztürk, bireysel ve toplumsal olarak toplumda meydana gelen yozlaşmayı İmam Hatip Lisesi Mezunları’na indirgeyerek tüm İmam Hatip Lisesi mezunlarını “Bu okullardan mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekâr, cinsi sapık, ahlaksız" sözleri ile nitelemek binlerce mezunu bulunan bir topluluğu haksız yere itham etmek demektir. Son derece çirkin ve haddi aşan bu açıklamasından dolayı Erol Mütercimler’i kınıyor ve tüm İmam Hatip Lisesi mezunlarından özür dilemeye davet ediyorum” dedi.
“İmam Hatip Nesli’nin Akiflerin edebini, Necip Fazılların, Sezai Karakoçların imanlı söylemini ve Mehmet Akif İnan’ın mücadelesini devam ettirecek bir nesil” olarak niteleyen Öztürk, “Her toplulukta gayri ahlaki özellikler gösteren insanlar olabiliyor. Birisinin yaptığı yanlış nedeni ile bütün bir topluluğu suçlamak o topluluğa karşı bir linç girişimidir. Tüm İmam Hatip Lisesi mezunları ‘ahlaksızdır, sapıktır’ tüm dindarlar din istismarcısıdır’ gibi toptan insanları suçlamanın ne mantıki, ne de vicdani yanı vardır. Mütercimlerin yaklaşımı suç işleyen her hangi birisi nedeni ile o kişinin mensup olduğu tüm bir şehir halkını o suç ile suçlamakla aynı şeydir. Bunun ne hukukla ne vicdanla ne sosyoloji ile ne psikoloji ile açıklana bilir bir yanı yoktur. Akıldan izandan uzak bir açıklamadır” ifadelerine yer verdi.
Öztürk, toplumumuzda büyük bir kültürel yozlaşma ve ahlaki çöküntü olduğunu belirterek “İstatistiki olarak değerlendirildiğinde belki de ülkemizde en az suç işleyen kesim İmam Hatip Lisesi mezunlarıdır. Ancak medya ve belirli kesim az sayıda da olsa İmam Hatip Lisesi mezunu ya da dindar kesimden birisinin suç işlemesini özellikle gündemde tutarak hatta bu suçu tüm İmam Hatip mezunları da işliyor gibi gösterme gayretine girerek tüm İmam Hatip Lisesi mezunlarını suçlaya bilmektedir. Yapılan ahlaksızlık veya işlenen suç kim yaparsa yapsın yanlıştır. Biri yaparsa doğru diğeri yaparsa yanlış olmaz. Böyle bir yaklaşım ve bakış açısı son derece sakıncalı ve yanlıştır. Ülke olarak bu bakış açısını değiştirmeliyiz.” Şeklinde konuştu.
Öztürk, ayrıca Diyanet-Sen Genel Merkezi nezdinde gerekli hukuki süreci başlatacaklarını da belirterek Mütercimler hakkında tüm İmam Hatip Lisesi Mezunlarını cinsi sapıklık, ahlaksızlık ve sahtekârlıkla itham etmesinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

 
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER