Milletvekili İlhan, atanamayan öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirdi

Milletvekili İlhan, atanamayan öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirdi


Milletvekili İlhan, atanamayan öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirdi

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, TBMM Genel Kurulu'nda atanamayan öğretmen adayları için Milli Eğitim Bakanına çağrıda bulundu.
CHP Kırşehir Milletvekili İlhan, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Benden şu tarihe kadar, şu kadar atama beklemesinler" ve Bakanlığın 20-30 yıllık uzun vadeli vizyona sahip eğitim politikalarını belirlediğini ifade eden sözlerini hatırlatarak hali hazırda 700 bin atanamayan öğretmen olduğunu ve ileriye dönük gerçekleştirilmesi düşünülen gelecek planlamasında hal böyle iken son derece plansız ve programsız hareket edildiğini belirtti.
Milletvekili İlhan, sözde nitelikli okul uygulaması kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların öğrencileri özel okullara mecbur bıraktığını ve aslında eğitim sisteminde 17 yılda nelerin olamadığını, yap-boz tahtasına dönen ve de sistem içinde sistemsizlik yaratan vizyonların gün gibi ortada olduğunu dile getirdi.
CHP Milletvekili İlhan, her dönem kangren olma noktasına gelen öğretmen atamaları için bir an önce ve kalıcı çözümler üreterek harekete geçilmesi gerektiği vurgusunu yaparak söz konusu gerçeğin bilincinde ve farkında olunmasının büyük bir önem arz ettiğini ifade etti.
Milletvekili İlhan, TBMM kürsüsünde yaptığı konumada şunları ifade etti:
“Millî Eğitim Bakanı Sayın Selçuk "Benden şu tarihe kadar, şu kadar atama beklemesinler." demiş, ardından sözlerine Bakanlığın o yirmi, otuz yıllık uzun vadeli vizyona sahip eğitim politikalarını belirlediğini söyleyerek devam etmiştir. Ayrıca, okullar arasındaki farklılıkları kapatacaklarını da ifade etmiştir. "Nitelikli okul" garabetini çıkararak yüzde 2'lik dilim dışında kalan öğrencilerimizi özel okullara mahkûm ederek mi okullar arasındaki farklılıkları azaltacaklar? Yirmi, otuz yıllık vizyonların ne olacağı, ilk on yedi yıllık vizyonlardan belli değil mi? Atama bekleyen 700 bin öğretmen adayı var, bu nasıl bir gelecek planlamasıdır?
“Sayın Bakanın düzgün cümleleriyle ve her gün yenisini eklediği vizyon belgeleriyle bu sorunun çözülmeyeceği ortadadır. Bir an önce atanmayı bekleyen 700 bin öğretmen bir şekilde başka kurumlarda da olsa istihdam edilmelidir. Zira, bu sorun artık kangren olma noktasına gelmiş ve de sosyal bir travmaya dönüşmek üzeredir. Herkesin söz konusu durumun bilincinde ve farkında olması büyük önem arz etmektedir.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım Atabey
Asım Atabey - 1 yıl Önce

Hükümetlerin atanamayan öğretmenler sorununu çözmeye niyeti yoktur. Aileler çocuklarını okutmak ve bir iş sahibi yapmak için ilkokuldan başlayarak üniversiteyi bitinceye kadar varını yoğunu harcar. Üniversiteyi bitiren genç bir iş bulamazsa, gencin psikolojisi bozulur. Hayalleri yıkılır. Ailesi yanında,çevresi yanında boynu bükük kalır. Hele bu kişi öğretmenliği meslek edinmiş bir kişi olursa bu daha da yıkımdır. Üniversiteyi 85 küsür ortalama ile bitir. Arkasından iki buçuk yıl formasyon belgesi al. Daha olmadı Sosyal hizmetler kursundan belge al. Öğretmenlik sözlü sınavından 85 puan al. On yıl süre işle KPSS soruları çaldır. Soruları para ile sattır. Geçici işçilerden önce 60 bin, sonra 180 bin sonra 800 bin geçici işçilere bir yasa ile kadro ver. Fen Edebiyat Fakültelerinde çok zeki öğrencilerin okumalarını ve ellerindeki dört belgesini görmezden gel. Bu nasıl bir dünya? Bu nasıl bir yönetim? Sayın Milletvekilim! Ülkenin bu atanamayan öğretmenler konusu, kanayan bir cerahattir. Bir yasa da bunlar için çıkarılmalıdır. Öğretmen olarak ve de kurumlarda memur olarak atamalar yapılmalıdır. Sonra da Formasyon veren kurumların bu işi planlı ve programlı yapmaları sağlanmalıdır. Sayın Yıldırım Kaya'nın bir açıklaması vardır. Şu anda bile ülkenin 250 bin öğretmene ihtiyacı vardır. İhtiyaç var. Atama yok. İhtiyaç var. Okul öğretmenleri okul dışı zamanlarında da dershanelerde derslere sokulmaktadır. Bu kapıyı yasal olarak kapat. Atanamayan öğretmenlerden dershanelerin öğretmen çalıştırmalarının yasası çıkar. Bir de dershanede çalıştırılan öğretmenlerin, devlette çalışan öğretmenler maaşı kadar maaş almaları yasasını çıkar. Bak bakın bakalım bu sorun çözülür mü? Elbette tamamına yakın atanamayan öğretmen sorunu kalmaz. Herkes iş ve aş sahibi olur.

SIRADAKİ HABER