358 üniversite öğrencisine burs verilecek

358 üniversite öğrencisine burs verilecek

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2021 yılında yurtdışında eğitim görecek 358 öğrenciye burs desteği verileceğini bildirdi.
2021 YLSY kapsamında resmî burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına 358 öğrenci gönderileceğini belirten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi açıklamasında, yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adayların başvuru işlemlerini 21 Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arasında yapabileceği ifade edildi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi resmi internet sayfasından yapılan duyuruda şu detaylar aktarıldı: 
"Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna dayalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen burs ile (YLSY Programı) lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına öğrenci gönderilmektedir. Bu doğrultuda 2021 YLSY kapsamında resmî burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına 358 öğrenci gönderilecektir. Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 21 Ekim - 1 Kasım 2021 tarihleri arasında (Başvurular 1 Kasım 2021 tarihinde saat 17.00'de sona erecektir) Milli Eğitim Bakanlığının //rebus.meb.gov.tr (REBUS-Resmî Burslu Öğrenci Sistemi ) internet adresinden "T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını" kullanarak yapacaklardır. 
“REBUS "YLSY Başvuru Ekranı" 21 Ekim 2021 tarihinde adaylara açılacaktır. 2021 YLSY süreci ve kontenjanlara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için başvuru yapacak adayların duyuru ekinde yer alan 2021 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların 2021 YLSY Tercih Tablosunda yer alan "Tamamlanacak Öğrenim Seviyesinde" öğrenim görmeleri gerekmektedir. Adayların bu doğrultuda başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir. 
Adaylar başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin sorularını  e-posta adresini kullanarak Milli Eğitim Bakanlığına iletebilirler. Adaylar, başvurularını 21 Ekim- 01 Kasım 2021 tarihleri arasında REBUS (Resmî Burslu Öğrenci Sistemi) üzerinden yapacaklardır. Başvuru işlemleri 01 Kasım 2021 tarihinde saat 17.00’da sona erecektir. 
Adaylar başvuru yapmak için REBUS ana sayfasındaki ilgili alana güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarası bilgilerini girerek sisteme giriş yapabilecektir. Adayların ödeme yapabilmesi için REBUS’a giriş yaparak başvuru bilgileri ekranındaki bilgileri doldurup kaydetmesi ve “YLSY Başvuru İşlemleri” ekranına giriş yapması gerekmektedir. Adaylar 65,00 TL olan başvuru ücretini tüm banka kartları/kredi kartları ile odeme.meb.gov.tr internet adresinden (Ödeme ekranındaki yönlendirmeler çok dikkatli okunarak takip edilmelidir.) ya da Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası’ndan herhangi birine ATM veya bu bankaların internet bankacılığı vasıtasıyla YLSY Sınav Başvuru Ücreti adı altında yatıracaklardır. Banka Şubelerinden tahsilat yapılmayacaktır. 
“Başvuru ücreti ödeme işlemleri 01 Kasım 2021 tarihinde saat 17.00’da sona erecektir. Sınav başvurusu ve tercihi yapan, sınav başvurusu ve tercihi ile sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, sınavda başarısız olan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran adayların veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir. 
“Sınav için yanlış yatırılan ücretlerin iadeleri sınavın tamamlanmasından sonra döner sermaye işletmesi tarafından adaylardan herhangi bir başvuru talep etmeksizin yapılmaktadır. Ücretler, hangi bankaya yatırıldığı fark etmeksizin yalnızca Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile iade edilmektedir. İade işlemi gerçekleştirildikten sonra adaylara, herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden merkezi ödeme ekranlarından “MEB iade bedeli” altında T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılarak iade işlemi gerçekleştirilir. 
“Adayların seçme işlemine alınabilmeleri için, başvuru işlemlerini elektronik ortamda (rebus.meb.gov.tr) yapmış ve başvuru/seçme ücretini yatırmış olmaları gerekmektedir. Başvuru ücretini yatırmayan adayların başvuru ve tercihleri geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır." (HABER: NECLA BAĞCI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER