Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Kırşehir İl Temsilcisi Kemal Meşe, hükümetin açıkladığı zammın açlık sınırına mahkûm edilen eğitim çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmadığını belirterek 9 Ocak Pazartesi ile 12 Ocak Perşembe günleri ülke genelinde uygulanmak üzere iş bırakma eylemine gidileceğini açıkladı.

Eğitim Gücü Sen Kırşehir İl Temsilcisi Kemal Meşe, iş bırakma eylemiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) kurulduğu günden bu yana eğitim çalışanlarının yaşadığı sorunlara gösterdiği duyarlılıkla adından söz ettirmektedir.  Eğitimcilerin yasal ve sosyal statüde özlük haklarının korunması ve iyileştirilmesine yönelik mücadele veren sendikamız yaptığı basın açıklamaları ve eylem kararları ile eğitim çalışanlarının başta geçim sıkıntısı olmak üzere sahada da karşılaştıkları problemlere en üst perdeden tepki göstermekten hiçbir zaman vazgeçmemektir. 

“Eğitim çalışanlarının bir süredir bekledikleri zam oranının % 30 olarak açıklanması hayal kırıklığı yaratmıştır. Verilen zam oranı memur ve öğretmen maaşlarını açlık sınırına çekmiş, bu durum eğitim çalışanları arasında tepki neden olmuştur. 

“Uzun süredir dünya gündemini meşgul eden ekonomik koşullar ülkemizde de enflasyon oranına beklenenin üstünde gerçekleşmesine neden olmuş, bu durum öğretmen maaşlarının da alım gücünün düşmesi olarak karşımıza çıkmıştır. Alım gücü düşen eğitim çalışanlarımız maaşlarını kira, faturalar ve zorunlu ihtiyaçlarla harcarken bir yandan da sürekli borçlandıklarını beyan etmektedir. Eğitim çalışanlarımızın ekonomik koşullar altında refah düzeyinin düşmesi, iş hayatında da strese neden olmaktadır. Özellikle öğretmenlerimizin ekonomik koşullara bağlı stres faktörleri ile iş verimlerinin ve mesleki doyumlarının düşmesi, eğitimde istediğimiz kalite düzeyine ulaşmak için bir tehdittir.

“Bu ekonomik koşullar içinde eğitim çalışanlarının maaşlarına %30 zam demek, eğitim çalışanlarını açlık sınırına mahkûm etmektir. Eğitim çalışanlarının her türlü sorunda olduğu gibi ekonomik problemlerinin çözümü için de gerek sahada gerekse hukuki boyutlarda gereğini yapmaya çalışan Eğitim Gücü Sen Yönetim Kurulu; enflasyon farkı dahil belirlenen zam oranının ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve yüksek enflasyon karşısında kamuda çalışan eğitim çalışanlarının geçinememe sorununa çözüm olmaması, yapılan zammın açlık sınırına mahkum edilen eğitim çalışanlarının temel gıda, barınma ve yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak nitelikte olması nedeniyle 09.01.2023 Pazartesi ve 12.01.2023 Perşembe günü ülke genelinde uygulanmak üzere “iş bırakma” eylem kararı almıştır.” (HABER: CEMRE BAYRAM)