Birim ziyaretlerine başlayan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karahocagil:

"Sınav yerine süreç odaklı" ölçme sisteminin detayları belli oldu "Sınav yerine süreç odaklı" ölçme sisteminin detayları belli oldu

 

“EĞİTİM FAKÜLTEMİZ HER YÖNÜYLE GÖZ DOLDURAN BİR FAKÜLTE…”

Kurum içi ilişkileri önemseyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Akademik Birim Toplantılarına Eğitim Fakültesiyle başladı

Akademik birimlerdeki çalışmalar ile ilgili bilgiler almak, talepleri dinlemek ve karşılıklı sohbet etmek üzere toplantılara başlayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karahocagil, 22 Ağustos 2023 tarihinde Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda akademik ve idari personel ile bir araya geldi.

Rektör Karahocagil’e ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Musa Özata ve Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay ve dekan yardımcıları eşlik etti.

Birim ziyaretlerine Eğitim Fakültesi ile başlayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, burada ilk olarak eğitim fakültesi binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ziyarette daha sonra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay birim faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Balay, Eğitim Fakültesinin genel durumu, lisans, yüksek lisans ve doktora programları, personel sayıları, kadro ihtiyaçları, yapılan faaliyet ve elde edilen başarılar hakkında bilgilendirme yaptı.

“MİLLİ HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA EKİP RUHUYLA ÇALIŞACAĞIZ”

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’ın sunumun ardından Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’de bir konuşma yaptı. Eğitim Fakültesinin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin en gözde en başarılı fakültelerinden biri olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Rektör Karahocagil, bugün burada samimi bir ortamda akademinin sorunlarını yerinde inceleme fırsatı bulacaklarını ve bu geleneği sürdüreceklerini bildirdi.

Milli hedefler doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini ve bu noktada herkesin gayret göstereceğine inandığını söyleyen Karahocagil, ‘’Bütün bu çalışmaları birlikte ekip ruhuyla yapacağız. Avantajımız şu ki süreci bugüne kadar beraber getirdik birbirimizi tanıyoruz ve bundan sonrada süreci beraber götüreceğiz.’’

EĞİTİM FAKÜLTEMİZ HER YÖNÜYLE GÖZ DOLDURAN BİR FAKÜLTE

Eğitim Fakültesinin eğitim-öğretim süreçleriyle ve atanma oranlarıyla göz dolduran bir fakülte olduğunu kaydeden Rektör Karahocagil, Times HigherEducation sıralamasında kaliteli eğitim alanında ilk 200-300 sıralamasına girerek de bunun kanıtladığını söyledi. Pilot fakülte olarak AYDEP’in gelişimine Eğitim Fakültesinin katkısının büyük olduğunun altını çizerek önemli bir noktaya vurgu yapan Karahocagil, şunları söyledi: ‘’TİKA’nın radarına giren AYDEP projemiz sayesinde Türk-i Cumhuriyetlere açılma hesabı yapılıyor. Bunu çok değerli buluyorum; hem fakültemiz hem üniversitemiz hem de Türk Yüksek Öğretimi için. Bu anlamda uluslararası açılım için AYDEP bir fırsat’’ dedi.

ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞMEYİ ÖNEMSİYORUZ

Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil sözlerinin devamında Ahilik temelinin esasında içselleştirilmiş bir kalite anlayışı olduğunu dile getirdi. Bu manada gerek kalite gerek EFQM çalışmalarının bir şuurluluk esası içerdiğini ifade eden Karahocagil, ne, niçin, nasıl gibi soruların bu anlayışın nüveleri olduğunu söyledi.

Rektör Karahocagil, şehirle buluşma – bütünleşme noktasında da yeni açılımlarla hem fakültenin hem de üniversitenin görünürlüğünün artacağına dikkat çekti.

Brifing Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in konuşmasının ardından soru-cevap şeklinde devam etti. (HABER MERKEZİ)