Düz yaşayın…

Düz yaşayın tıpkı düz yolda yürür gibi. Hiçbir şeyi umursamayın hayatı, insanları, olayları ve hatta dertleri.
Uzun yaşamak yerine kaliteli yaşamayı tercih edin. Çok yaşamak elimizde değil ama imkânlarınız ölçüsünde kaliteli yaşamak elinizde. Unutmayın yaşamak sadece nefes alıp vermekten ibaret değildir. Hayatınız geçip gitmeden iyi yaşamayı öğrenin.
Çoğaltın sevmeyi, sevmeyi, gülmeyi, her kötülükte bir iyilik olabileceğini unutmayın.
İnsanlara gülümseyin, onlarla selamlaşın, unutmayın ki sevmek, gülmek ve selamlaşmak için kimse bizden para almıyor. Kasmayın kendinizi, çatmayın kaşlarınızı, rahat bırakın her şeyinizi.
Size iyi gelen insanlarla sohbet edip zaman geçirmeyi arttırın. Kulağınıza iyi gelen müzikleri dinleyin, bazen Ahmet Kaya-Selda Bağcan’ı bazen de Mustafa Yıldızdoğan, Hasan Sağındık ve Sefayi’yi dinleyin. Zıtlıklarla cebelleşmeyi bırakıp hayata pozitif bakmayı öğrenin.
Kırşehirli hemşehrimiz Neşet Ertaş’ı söylemeye gerek duymuyorum onu dinlemeyeni müzik dinliyor saymıyorum. Bu arada 25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz müzik kültürümüzün türkü pınarı, babası, bozkırın yiğit evladı Neşet Ertaş ustamızı da minnet ve saygıyla anıyor, mekanı cennet olsun diyorum.
Çıplak ayakla toprağa basın, toprak sizi siz toprağı hissedin. Dua etmeyi ve sağlıklı olduğun için Yaradan’ına şükretmeyi daha da çoğaltın.
Önyargılardan kurtulup sürat asıp kalp kırmayı bırakın. Sıradan olmayı, post modern yaşamayı, sigarayı, alkolü, içe kapalılığı, kendini değerli görmeyi, kapalı ortamları bırakın.
Yediğiniz yemeği, boşa harcadığınız zamanı, kötülük yapmayı, bilgisayar ve telefon başında geçirdiğiniz zamanları azaltın.
Namussuzluk yapmaktan, yalan söylemekten, arsız ve hırsız olmaktan, ahlaksızlıktan, ikiyüzlü ve yavşak olmaktan uzak durun. Menfaat gereği eşini dostunu sevdiklerinizi size değer verenleri satmayı bırakın.
Başkaları için yaşamayı bırakıp kendiniz olun.
Paranız çok olsun ama o para hep cebinizde olsun yüreğinize asla girmesin. Yüreğinize daha güzel şeyler için yer açın. Para ile her şeyi satın alabileceğini düşünmeyi bırakın. Hayatta paranın alamayacağı şeylerde vardır. Sevgi gibi, saygı gibi, adamlık gibi, kişilik karakter gibi, namus şeref gibi en önemlisi de güzel ahlak gibi.
Olumsuz düşünmeyi, insanlara nefretle bakmayı, öfkeyi, kini, menfaati bir kenara bırakın. Herkesi eleştirip bununla da kalmayıp o eleştirdiklerinizi düzeltmeye çalışmayın bu işe önce kendinizden başlayın.
Öylesine değil işte,öyle düz, dümdüz yaşayın…
Sevgi ile kalın.
YORUM EKLE