Kayseri'nin duayen gazetecilerinden, değerli meslektaşımız Oktay Ensari, 50 yıllık meslek hayatında haberlerde kullanılan fotoğraflarından oluşan “Neler çektim neler” adlı fotoğraf sergisini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki saçtı.

Kırşehir’de 35 yıl Hürriyet Haber Ajansı ve DHA İl Temsilciliğini yaparken, çalışma arkadaşım ve bölge müdürüm olan değerli ağabeyim Oktay Ensari’nin 50 yıllık gazetecilik hayatında çektiği binlerce fotoğraflar arasında uygun gördüğü tarihi nitelikteki fotoğraflarını Talas Gölbaşı Meydanı'nda düzenlediği sergiyle açtı.

Serginin açılışına Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Milletvekili Şabançopuroğlu, Ak Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, Ak Parti Kayseri Milletvekili Bayar Özsoy, CHP Milletvekili Aşkın Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolaybayrakdar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, gazeteciler ve birçok vatandaş katıldı.

Sergiye gezen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada, “Kayseri’mizin duayen gazetecilerinden, kıymetli dostum Oktay Ensari’nin meslek hayatı boyunca hem hafızalara hem de anılara kazınan 'Neler Çektim Neler' isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdik. Yarım asırlık fotoğraf karelerinin sergilendiği bu güzel sergiyi görmek için bütün hemşehrilerimi Talas Osmanlı Sokağı’na davet ediyorum. Değerli Oktay Ensari kardeşime emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 

Gazeteci Oktay Ensari ise , “Teşrifleri için Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki, eşi Neşe Özhaseki hanımefendi ile tüm misafirlerimize teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

NELER ÇEKTİM NELER?

Gazeteci OKTAY ENSARİ’nin ülkenin genel ve Kayseri’nin yerel siyasetine damga vuran isimlerinin objektiflere siyah beyaz ve renkli olarak yansıyan fotoğrafları kültüre sahip çıkan Talas Belediyesi’nin katkısı ve sponsorluğuyla Kayseri’de gösterime sunuldu.

Yaklaşık 50 yıla yakın bir dönemde tümü Kayseri’de Oktay Ensari’nin  objektifine yansıyan, her biri  yakın tarihimiz kokan, hafızalara kazınacak, yıllarca unutulmayacak, arviş niteliğindeki nostaljik bu fotoğraflar, Talas Belediyesi tarafından Gölbaşı meydanı Osmanlı sokağı girişindeki 30 Eylül-6 Ekim 2023 tarihleri arasındaki sergide hayat buluyor.

Kalite Koordinatörlüğü EFQM 5 Yıldız  Ödülünü Teşekkür Töreni ile kutladı Kalite Koordinatörlüğü EFQM 5 Yıldız Ödülünü Teşekkür Töreni ile kutladı

“NELER ÇEKTİM NELER” fotoğraf sergisinde Türk siyasi tarihine  ve yerel siyasete damga vuran Cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların, milletvekillerinin, siyasi partilerin genel başkanlarının, tamamı Kayseri’de çekilmiş siyah-beyaz ve renkli fotoğrafları bulunuyor. Bu ilginç fotoğraflar yaklaşık yarım asırlık Kayseri siyasetine ışık tutarken, hepsi birer nostaljik ve tarihi nitelikte. 

OKTAY ENSARİ KİMDİR?

1957 yılında doğdu. Gazeteciliğe lise yıllarında başladı. Ülker, Hakimiyet, Milli Ülkü ve Kayseri Haber gazetelerinde çalıştı. 13 Mayıs 1978 yılında başladığı Hürriyet Haber Ajansı (HHA) ,daha sonra Doğan ve Demirören Haber ajansı (DHA) adını alan aynı kurumda muhabir, istihbarat şefi ve büro şefi ve bölge müdürü olarak aralıksız tam 40 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

Kayseri Gazeteciler Cemiyetinin (KGC) hayattaki 6  kurucu üyesinden biri olan Oktay Ensari, KGC’nin aralıksız 11 yıl başkanlığını yaptı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) kurucu başkanları arasında yer alan Ensari, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Uzlaşma kurulu başkanvekilidir. Oktay Ensari Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD)’nin halen Kayseri Şube başkanıdır.

Oktay Ensari, yaklaşık 50 yıl boyunca Lübitel, Voigtlander, Yashica, Pentax, Canon ve Nikon marka fotoğraf makinaları kullandı. Siyah beyaz fotoğrafları Orwo,İlford, Kodak filmlerle çekip Forte marka kağıtlara basan Ensari, Hürriyet gazetesinde açılan 2 fotoğraf kursunu bitirdi. Hürriyet, foto muhabiri ve film laboratuvar müdürü  Sayıl Eman, Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı, uluslararası fotoğraf sanatçısı Prof. Mehmet Bayhan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümü başkanı Prof. Sabit Kalfagil ve Uluslararası  profesyonel fotoğraf sanatçısı Yaşar Atankazanır gibi ustalardan dersler aldı. (HABER: SALİH GÜNER)