Dilde 'Turizm Kenti', icraatta tık yok!

DEMOKRASİ gazisi ilimiz Kırşehir’in makus talihini değiştirmeye yönelik çalışmalar adım adım gerçekleştiriliyor maalesef.

Kırşehir’in tarihteki yerinin ne kadar önemli olduğu kamuoyunca biliniyor. Lakin çok önemli kültürlere beşiklik etmiş, siyasi açıdan önemli badireler atlatarak, il iken ilçe yapılmış Kırşehir’de tutarlı hizmetler yok. Vaatler çok, ama projeler yayılmacı politikalara takılıyor…
Anadolu’nun gerçekten mavi boncuğu olan ilimize yeteri kadar önem verilip de hizmet edilmiyor.
Kırşehir’in Ahiler diyarı olduğu, Alp-Erenlere yurt olduğu ve 5 bin yıllık tarihinden bahsedilir bahsedilmesene de, bu tarihe yakışır bir gelişim şehrimizde hâlâ göz ardı ediliyor maalesef.
Güzel tarihe sahip ilimiz son yıllarda yeterince devlet hizmeti alamadığı gibi kırsal bölgemizde özel yatırımlara da yeterince önem verilmiyor, değerlendirilmiyor.
Seçilmişler sürekli vaatlerde bulunuyor, atanmışlar da söylemlerinde dile getiriyor, ancak bir arpa boyu yol alınamıyor.
Kırşehir, turizm kenti olacak.
Kırşehir, termal kent olacak.
Kırşehir’e havaalanı gelecek.
Kırşehir’e tren yolu gelecek.
Kırşehir için hep geniş zamana yayılan ve 10 yılı aşkın bir süredir meydanlardan halka duyurulan yatırımlar!
Kırşehirliler artık nasırlaşmış vaatlerden bıkmış, usanmış bir durumda. Vaatler çok güzel, ama gerçekleşmesi kaplumbağa hızında.
Bir de şu fizibilite çalışmaları yok mu! Şehrimize gelecek yatırımların çok uzun yıllarını kapsayacak olanı kamuoyunun da bildiği gibi termal şehri olmak…
Kırşehir’in göz bebeği Karakurt Kaplıcası…
Mazisine baktığınız zaman çok karanlık!..
İşletmeci kirasını ödemeden icra yoluyla çıkarıldıktan sonra şirket devleti dolandırdı, hiç kimse sorumlu aramıyor. Kiracı çıkarıldıktan sonra demir kapılarla kaynatılan Karakurt Kaplıcası, deyim yerindeyse harabeye döndü. Atıl vaziyette kaderine terk edildi.
Birkaç yıldan bu yana arazi sorununu çözemediler ki mevcut kaplıcanın yıkılarak işletmeye açılması için harekete geçilsin.
Diğer yandan vurulan 3 adet kuyunun da artezyen yapmasına rağmen, kuyular da ağzı kaynak yapılarak kapatıldı. Güya yapılacak kaplıcaya su temin edilecekti! Büyük maliyetli olan kurutma tesisi yapıldı.
Kuyulardan çıkan su ile seracılık yapılacaktı. Özel teşebbüse kiraya verilecek seracılığın geliştirilmesi sağlanacaktı.
Evet, ilimizde hep cekti, caktı söylemleri sürüp gidiyor.
Özel İdare’ye ait kaplıcanın arazi sorununu çözemeden hiçbir işlem yapılamıyor. Kırşehir Valiliği ile Defterdarlığı arasında yazışmalar halen sürüyor, öyle umuyoruz!
Ayrıca vakıflara ait olan Karakurt Kaplıcası Şifahanesi’nin yeniden ayağa kalkması için Bursa Üniversitesi’nden gelen uzman ekip tarafından projesi çizilerek restorasyon çalışmalarının Kırşehir Kent Konseyi tarafından takip edildiğini de biliyoruz.
Biz biliyoruz da, ilgililer ne kadar biliyor, ne kadar ilgileniyor?
Kırşehir’in termal şehir yapılması için Karakurt’un bir an önce işler hale getirilmesi gerekiyor.
Kırşehir’de bulunan termal suyundan da yeterince faydalanılamıyor.
Jeotermal ısıtma tesisinin sanıyoruz ki yenilenmesi gerekiyor. Yenileme projesinin içerisine meşhur fizibilite yapılarak bin 800 konuttan 2 bin 500 ya da 3 bin konuta çıkarılması çalışmaları yapılacak mı?
Termalin şehre elbette ekonomiye katkısı olacaktır.
Termal ile sağlık turizmi pazarlayan illere baktığımızda Kırşehir’in de termal şehir olarak sağlık turizmine dahil olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Adımlar kaplumbağa hızında olmasın yeter ki…
Turizm kenti olmamız için ne gibi çalışmalar yapılıyor? Gözle görülür bir şey yok gibi maalesef. Bilmiyorsak ya da yanlış biliyorsak seçilmişlerin de kamuoyunu aydınlatması gerektiğini düşünüyoruz.
Yatırımcıyı davet ediyoruz etmesine de, yatırımcının kendisine ve Kırşehir’e katacaklarını görmezden gelerek önce ben diyor gibiyiz. Termal kenti olacak şehrimizde ne umutlarla yapılan malum bir otelimiz var!
YORUM EKLE