Kırşehir’de Kulak Burun Boğaz Doktoru olarak görev yapan Dr. Mustafa Mısır, vertigo hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Vertigo, baş dönmesi hissiyle karakterize edilen bir durumdur diyen Kırşehir KBB Doktoru Mustafa Mısır, “Bir hastalık olarak tanımlanmaz, ancak birçok farklı hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Vertigo, kulak hastalıkları, beyin, beyincik veya omurilik gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları, travma veya ilaç yan etkileri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vertigo belirtileri arasında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kulak çınlaması, işitme kaybı ve denge kaybı yer alabilir. Vertigo teşhisi, özel testler ve fizik muayene ile konulabilir ve tedavisi altta yatan nedenlere göre değişebilir” dedi.

Vertigo, özel testlerle teşhis edilebilir ve genellikle tedavi edilebilir bir durumdur diyen KBB Doktoru Mustafa Mısır, “Kulak hastalıklarının yanı sıra merkezi sinir sistemiyle ilgili hastalıklar da vertigo nedeni olabilir. Bazı durumlarda sadece baş dönmesi değil, kulak çınlaması, basınç hissi veya işitme kaybı gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Erkılınç: İnternet medyasını zapt etmeyi  değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz Erkılınç: İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz

Vertigonun geçici olduğunu söyleyen KBB Doktoru Mısır, ancak doğru tanı konulmadığında veya doğru tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini de vurguluyor. Bu nedenle, vertigo şikayeti olanların kulak burun boğaz veya nöroloji uzmanına başvurması gerektiğini söyledi.

Vertigonun tedavisi, altta yatan nedenlere göre değişebilir. KBB Doktoru Mustafa Mısır, vertigonun tedavisinin olmadığına dair yanlış bir kanının olduğunu belirtti ve doğru tanı konulduğunda tedavinin mümkün olduğunu söyledi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)