Yeni sıcak hava dalgası Afrika’dan yola çıktı. ‘Deve bağırtan sıcakları’ geliyor, tarih verildi. Kırşehir ile birlikte bir çok ilde etkili olması beklenen 'Deve bağırtan sıcaklarının gelmesiyle hava sıcaklığı 54 dereceyi bulması bekleniyor.

Kuzey Afrika üzerinden "Deve bağırtan sıcakları"nın geleceği haberinin ardından İç Anadolu bölgesindeki illerimiz Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Aksaray ve Kırıkkale'ye de flaş uyarı verildi.

Buna göre bugün itibariyle Kuzey Afrika bölgesindeki ülkelerde hava sıcaklığının 54 dereceye vurması bekleniyor. Bu durumdan aşırı olmasa da Türkiye de nasibini alacak.

İç Anadolu bölgesinde şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapacak olan vatandaşlarımızın hava sıcaklığını da dikkate alarak dikkatli olmaları gerekiyor.

Meteoroloji uzmanları Türkiye geneli açıklama yaparak şu anda Afrika’da sıcak havaların 54 dereceye kadar ulaştığını duyurdu. Deve Bağırtan sıcakları adı verilen yeni sıcak hava dalgası Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye’yi de vuracak.

Türkiye adeta baharat atlayıp yaza geçti sıcak havalar etkisini hissettirmeye devam ediyor. Meteoroloji uzmanları ise yeni bir sıcak hava dalgası için vatandaşları uyardı. Zaten 40 dereceye kadar sıcaklıkları gördüğümüz bugünlerden sonra daha da kötüsü geliyor. Temmuz ve ağustos aylarında Afrika üzerinden Deve Bağırtan sıcakları Yurdumuza gelecek. Kırşehir'de 38 dereceyi bulan sıcaklıklarda bunalan vatandaşlar çareyi gölgeliklerde bulurken 54 derece sıcaklıklarda ne yapacak?

Afrika üzerinden Türkiye’ye gelecek olan Deve Bağırtan sıcakları ile ilgili x üzerinden meteorolojik tahminlerde bulunan Hava Forum sayfası önemli açıklamalar yaptı. Şu anda Afrika’da hava sıcaklığının 54 dereceye kadar çıktığını belirten Hava Forum, bu sıcak hava dalgasının önümüzdeki günlerde Türkiye’yi de etkisi altına alacağını bildirdi.

MÜSİAD Başkanı Aslan’dan 15 Temmuz mesajı MÜSİAD Başkanı Aslan’dan 15 Temmuz mesajı

 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER